Yılın Yorgunluğunu Unutturacak Bi' Tatil Hayal Değil!

07 Temmuz 2020

Şimdiden yaz tatilini mi hayal ediyorsun? Peki hayalindeki tatile nasıl ulaşacağını merak mı ediyorsun? Tüm yılın yorgunluğunu unutturacak bir tatil için neler yapman gerektiği konusunda harika tavsiyeler için seni İpek ile tanıştıralım.

İpek, hayalindeki tatil için kışın nasıl tasarruf yapabileceğinden, gereksinim duyması halinde kullanabileceği ihtiyaç finansmanına kadar önemli noktaları iyi bilen bir tasarruf uzmanı. Tatilin keyfini çıkarman için öncesinde şunlara dikkat ediyor:

1) Bütçende Tatil İçin Birikime yer Ayır

İpek, yaz tatili hayalini gerçeğe dönüştürmek için yapması gereken ilk işin bütçesini gözden geçirmek olduğunu bilir. Gelir ve giderlerini detaylıca yazdıktan sonra hangi kalemlerde değişiklik yapabileceğine bakar. Azaltacağı bir gider kalemini tatil birikimi olarak kenara atar. Gelirinden belirleyeceği gerçekçi bir miktarı düzenli olarak biriktirmek püf noktalardan biridir.

Sen de yaz tatili için bütçeni gözden geçirerek planlama yapabilirsin. Her ay gelirinin en az %10’unu biriktirmen ideal bir orandır. İpek, yaptığı birikimleri atıl da bırakmadan bir yatırım aracında değerlendirir. Böylece parasının değer kaybetmesini önler. Bütçe yaparak birikim ve harcamaları tam olarak bilir. Ayrıca kredi kartı ya da banka kartı ile yaptığı harcamaları da hesap ekstresine bakarak kontrol eder.

2) Hedeflerini Önceliklendir

Yaz tatili hayalinin yanı sıra İpek'in gerçekleştirmek istediği farklı hedefleri de olur. Yeni başlamak istediği hobiler, almak istediği bir beyaz eşya ya da spor salonuna yazılmak… Ancak her şeyi bir anda hayata geçirmesi bütçesine uygun olmadığında çözüm bulması gerekir. Bu durumda da hedeflerini bir öncelik sırasına koyar. Daha uzak zamandaki planları ertelemek yerine önem sırasına göre istekleri için birikim yapar.

Sen de yaz tatili birikimini ertelememek için hedeflerini alt alta sıralayarak bir önceliklendirme yapabilirsin. Farklı hedeflerini yaz tatili sonrası da öncelik verebilirsin. Çalışma hayatı yorgunluğunun üzerinden kalkacağı ve yalnızca kendine zaman ayırabileceğin bir tatil hayali senin gerçek motivasyonun olmalıdır.

3) Gelirini Artırmaya Çalış

Hedeflerimiz arasında sıralama yaparken seçim yapmakta zorlanacağımız durumlar olabilir. İpek, seçim yapamayacağı ancak bütçesinin de yetmediği durumlarda alternatif seçenekleri değerlendirir. Örneğin gelirini attırabileceği farklı yollar var mı diye düşünür. Yetenekli olduğu bir alandaki iş olanaklarını araştırır. Sen de yapabileceğin ilave işleri düşünerek kazancını artırabilirsin. Mesela sosyal medya platformlarında hobisel aktivitelerini satışa dönüştürebilir ve böylelikle hayalini kurduğun tatile bir adım daha yaklaşabilirsin.

4) Tatilini Tüm Ayrıntılarıyla Planla

Tatilde sürprizlerle karşılaşmamak ve ne kadar harcayacağını bilmek önemli bir noktadır. Bu yüzden İpek, hayalindeki tatil için yurt içi ya da yurt dışı mı seyahat etmek istediğini, otelde kaç gün konaklayacağını ve yapacağı aktiviteleri planlar. Tüm bu giderler için doğru planlama ile neye ne kadar harcaması gerektiğini tespit ederek olası sürprizlere karşı da hazırlıklı olur. Beklenmedik giderler elbette olur ancak İpek bunu en aza indirir. Harika bir tatil geçirmek için sen de tatilini planlayabilir ve olası harcamalarını tespit edebilirsin. Finansal risklere karşı önlemini alabilirsin.