Yatırımda Yapılmaması Gerekenler

23 Eylül 2019

Yatırım yaparken neler yapılması gerektiği hakkında birçok yazıya denk gelmişsinizdir. Bir diğer önemli konu ise neler yapmamanız gerektiği... Birikimlerinizi yatırımla değerlendirmek için bu hatalardan uzak durun.

Bir hedefiniz var, tasarruf önerilerini dikkate alıp, istek mi ihtiyaç mı diye sorgulamadan ürün almadınız ve bir birikime sahipsiniz. Şimdi sıra geldi bunu yatırımla değerlendirmeye. Yatırım bir süreçtir ve bu sürece girmeden oldukça detaylı bir araştırma yapıp neye yatırım yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Özellikle bu yatırım hatalarından da sakınmalısınız:

       1- Tek yatırım aracına tüm parayı yatırmak

Her yatırım bir planlama gerektirir. Ve bu planlamada da çeşitlilik önemli. Yumurtaların hepsini aynı sepete koyarsanız, sepete zarar geldiğinde tüm yumurtalar zarar görür. En iyisi farklı sepetlere bölmek. Yani yatırımınızı tek yatırım aracına değil, iyice araştırdığınız farklı dallara da yatırın.

        2- Yatırım yaparken hesap işletim ücreti gibi masraflara para ödeyerek, gider yapmayın. Biraz araştırmayla hesap işletim ücreti almayan bankaları bulabilirsiniz.

        3- Banka tercih ederken makas aralığının düşük olmasına bakın. Örneğin bir doları 5 liraya bankadan aldınız diyelim, eğer siz bozdururken 4.5 liradan bozduruyorsanız burada sizin lehinize olmayan bir durum oluşur. O nedenle arada fark olacaktır ama büyük olmamasına özen  gösterin.

         4- Bu kadar parayla yatırım olmaz demeyin, 1 lira ile bile yatırım olur.

         5- İnternet şubesi hızlı ve işlemlerin kolay yapılabileceği bir yatırım aracı kurumu ile çalışın.

         6- Bankacılık masraflarına para ödemeyeceğiniz seçenekleri değerlendirin. EFT, havale vb ücretler olmamalı.

         7- Kulaktan duyma bilgilerle değil iyi araştırmalar sonucu yatırım yapın.