Yatırımda Uzun Vade ve Kısa Vade

26 Ağustos 2019

Yatırım yapmadan önce ne kadar zamanda o yatırımdan bir geri dönüş beklediğinizi de belirlemelisiniz. Bu da sizi uzun vadeli ya da kısa vadeli yatırıma yönlendirir.

 

Ben kısa zamanda yatırımlarından kar etmek istiyorum diyorsanız genelde 1-2 ayı aşmayan yatırım tercihleriniz olur ve bu yatırım türüne de kısa vadeli yatırım denir. Bu genelde kısa zamanda yapılan al sat işlemleri için kullanılır. Mesela siz doları A liradan aldınız ve dolar birkaç gün içinde B lira oldu. Siz de dolarınızı satarak kısa zamanda kar ettiniz. Buna kısa vadeli bir yatırım diyebiliriz. Kısa vadeli yatırımlarda getiri ihtimali de risk de uzun vadeliye göre daha yüksek olabilir. Yatırım yapmadan önce bir plan yapmalı ve bu yatırımın dönüş tarihini belirlemelisiniz. Kısa vadeli yatırım yapanlar hızlı dönüş bekleyenlerdir diyebiliriz.

 

Uzun vadeli yatırımlarda genelde planlar 1 aydan hatta 1 yıldan daha fazla süreyi kapsayacak şekilde yapılır. Turkuaz Katılma Hesabı hem uzun hem de kısa vadeli yatırımlara bir örnektir.  Genelde daha risksiz, daha uzun sürede dönüşü olan ve planlı yatırımları tercih edenlerin tercihi uzun vadeli oluyor.

 

İster uzun vadeli yatırımları tercih edin isterseniz kısa vadeli yatırımları fark etmez yatırım yapmadan önce iyi bir araştırma yapmaya özen gösterin. Hem yatırım aracınızı hem de bu yatırımı yapacağınız yeri detaylı bir şekilde inceleyin. Yatırım biraz da hız işi bu nedenle iyi bir internet sitesine sahip ve mobil öncelikli bir bankayı tercih etmenizde fayda var. Ayrıca yatırım yaparken hesap işletim ücreti, EFT ve havale gibi işlemlere de ücret ödememelisiniz.  Kısacası paranız değerli belki de uzun bir süre biriktirdiniz o parayı ve bu para ile bir yatırım yapmadan önce kulaktan dolma bilgileri bir kenara atıp detaylı araştırma yapmanızda  fayda var.