Yatırım İçin Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

09 Ocak 2020

Yatırımlarınızı bankada değerlendirmek istiyorsunuz, fakat hangi bankayı seçeceğinizi bilemiyor musunuz? Banka seçmek için göz önüne almanız gereken bazı özellikler var. Gelin bunları birlikte inceleyelim.

İlk olarak şunu söyleyebiliriz: Yatırım kararı almış olmanız sizin için oldukça değerli bir adım. Her insanın maddi bir hedefi olmalı ve bu hedefe giden yolda bir planı da olmalı. Örneğin 2 yılda 50 bin lira biriktireceğim demeli, sonra bu hedefi için hızlı bir şekilde birikime başlamalı. Bu birikimlerinizi yatırıma dönüştürmeniz de önemli. Paranız da bir anlamda kendi adına çalışıp bu hedefe varmanızı kolaylaştırmalı.  Yatırım yapmadan önce sağlam bir araştırma yapmanız gerektiğini de unutmayın. Birikiminiz sizin uzun uğraşlar sonucunda oluşturduğunuz bir hazine gibi. Bu nedenle yatırım öncesi ince eleyip, sık dokuyun.

Yatırımlarınızı bankada değerlendirmek önemli bir karar, şimdi sıra geldi bir banka seçmeye. Öncelikli olarak sizin adınıza bu yatırımın hesaplı olması lazım yani bankaya bir de bu hesap için hesap işletim ücreti ödememelisiniz. Tasarruf etmek için hesap açmadan önce detaylı bir inceleme yapın.

Bir diğer önemli nokta ise yatırım yapacağınız döviz gibi yatırım ürünlerinde alış satış fiyatı arasındaki makasın düşük olması. Yani örneğin 10 Doları 60 liraya aldınız diyelim, aynı anda 10 doların satış fiyatı eğer 55 liraysa bunun adı marj veya makas aralığı oluyor. Alım ve satım arasındaki fark ne kadar az olursa o kadar iyi.  

Eğer altın, gümüş gibi kıymetli madenlere yatırım yapıyorsanız, da yine makas açıklığına dikkat etmeniz gerekiyor. Altın almak istediğinizde size yüksek bir fiyattan satan, altını satmak istediğinizde de size düşük fiyat sunan bir banka yatırımınızın değerlenmesi konusunda size faydalı olmaz.

Bankanın ulaşılabilirliği de çok önemli. Önemli noktalarda şubesi olması, hızlı çalışan bir internet sitesi ve uygulaması olması da oldukça önemli. Şu an dijital bankacılığın zirve yaptığı günleri yaşıyoruz. Siz de dijital bankacılığa önem veren bir banka seçmeye özen gösterin.