Uçak Biletini Ucuza Almak İsteyenler İçin 5 Tüyo

19 Haziran 2019

Tasarrufun sadece bazı alanlar için olduğunu düşünmeyin, hayatın her alanında tasarruflu olmak  gerekiyor, uçak bileti gibi seyahat harcamaları da buna dahil. Uçak biletini yanınızdaki kişiden çok daha ucuza alabileceğinizi biliyor muydunuz?

 

Uçakta yan koltuktaki yolcu bilete 200 lira vermiş, siz de o bileti 120 liraya almış olabilirsiniz. Arada ciddi bir fark var fakat bu mümkün. Çünkü uçak bilet fiyatları sabit değil; yani uçaktaki tüm koltuklar zamanla değişen bir şekilde fiyatlandırılıyor.  Uçak biletlerini ucuza almak için bu tüyoları inceleyebilirsiniz.

 

1-      Kampanyalar

Bu hafta alın dört ay sonra uçun, %30 indirimi kapın gibi kampanyalar havayolu firmaları tarafından bolca yapılıyor. Aklınızda olmayan bir yere bilet almadığınız sürece böyle kampanyalar bütçeniz dahilinde değerlendirilebilir.

 

2-      Uçuşunuzu 2-3 ay önceden planlayın

Uçuş vakti geldikçe uçak bilet fiyatları da artıyor. Uçuşlarınızı önceden planlamayı bir alışkanlık haline getirin. Yolculuk masraflarını azaltmak için biletlerinizi erkenden alın, eğer seyahatiniz kesinleşmiş değilse, değiştirilebilir bilet de alabilirsiniz.

 

3-     Tarayıcıda gizli mod

Uçak bileti satan siteler de diğer satış siteleri gibi sizin tarayıcınıza çerez bırakırlar ve bu çerezler aracılığıyla sizin uçak bileti aramanıza dair veriler toplarlar. Böylece her aramada uçak fiyatını belli bir oranda yükseliyor gösterebilirler, bu da sizi fiyatlar artmadan bu uçak biletini almalıyım hissine yönlendirebilir. Bu nedenle internet araması yaparken gizli mod kullanmanızda fayda var.

 

4-      Hafta içi uçuşlar daha uygun

Cuma günü gidiş, Pazar dönüş genel olarak herkesin tercih ettiği günler, bu nedenle talep fazla ve sonuç olarak fiyat da fazla oluyor. Bunun yerine işinizden bir gün izin alıp Perşembe gidebilir ya da Pazartesi dönebilirsiniz.

 

5-      Karşılaştırma yapın

Bir şehirden başka bir yere çoğu zaman birden fazla havayolu firması uçuş gerçekleştirir. Bu rotada iki farklı firma genelde aynı fiyattan uçmaz. Örneğin; A firması 180 liraya uçarken, B firması 150 liraya uçar. İşin özü; daha ucuz bileti bulmak için fiyatları karşılaştırmalıyız.