Tasarrufun 5 Olmazsa Olmazı

06 Ocak 2020

Tasarruf ekonomik şartlarınızdan bağımsız olarak sizin için bir yaşam tarzı olmalı. Çünkü eğer tasarruf ederseniz finansal özgürlüğe sahip olabilirsiniz. Peki tasarruf için yapılması gerekenler nedir ❓

İnsanın bir hedefi olmalı ve bu hedefe ulaşmak için sabırla ve dikkatle önceden planladığı adımları atmaya devam etmeli. Finansal hayat da aynı böyle. Yani sizin bir finansal hedefiniz olmalı ve o hedefe varana kadar hatta vardıktan sonra da sabırla planlarınıza uymalısınız. Yani tasarruf bir günlük değil tüm hayata yayılması gereken bir olgu...

 

Tasarruf için bu 5 noktaya dikkat edin.

 

  • İstek mi, ihtiyaç mı?

Harcamalardan tasarruf etmek için ilk adım doğru yere harcamak. Doğru yeri bulmak için de ihtiyaçlarınıza odaklanın. Satın almadan önce kendinize istek mi ihtiyaç mı diye sorun.

 

  • Araştırmadan almayın!

Bir yerden alışveriş yapmak size kolay gelebilir fakat bir ürün her mağazada aynı fiyata satılmıyor. Bu nedenle araştırma yapın ve hangi ürün hangi mağazada ucuzsa oradan alın.

 

  • İnternetten faydalanın!

İnternet çağında yaşıyoruz. Mağaza mağaza gezmek istemiyorsanız, internetten araştırma yapın. İnternetin bir avantajlı yanı da markaların kira ve çalışan masrafları azaldığı için indirimli satışlar yapması. İnternet sitelerindeki indirimlerden faydalanın.

 

  • Finansal gerçeklerinizi göz ardı etmeyin!

Finansal gerçekler... Eğer asgari ücret alıyorsanız cep telefonu alırken kazancınıza uygun bir telefon satın alın demek. Yine bazı harcamaları bütçemizin üstünde yapabiliriz ama bunun için de para biriktirmeliyiz.

 

  • Azar azar birikir.

Bugün almadığınız bir çikolata için kumbaraya 1 lira atabilirsiniz. 10 lira, 5 lira, 1 lira yani rakamlar önemli değil. Önemli olan tasarruf etmek. Sonra da bu tasarrufları bir banka hesabında değerlendirmek ve hedefe ulaşana kadar biriktirmeye devam etmek...

Hedefe ulaşana kadar değil, ulaştıktan sonra da tasarruf etmeye devam edin. Unutmayın finansal özgürlüğün yolu tasarruftan geçiyor.