Tasarruf İçin 7 İpucu

02 Eylül 2019

Tasarruf ederek biriktirmek ve bu parayı yatırıma çevirmek isteyenler için en önemli şey ilk adımı atmak. Harekete geçmenizi sağlayacak o adımı atmanız için gerekenleri, sizi hedefe yönlendirecek ipuçlarını gelin birlikte açıklayalım.

Paranızı yönetirseniz hayatınızı da yönetirsiniz, bunun yolu da ilk olarak tasarruf ederek parayı elde tutmaktan geçiyor.

 1. Yazmak Mutluluğun İlk Anahtarı

  Diyelim ki ne gelen paradan haberiniz var, ne giden paradan... Böyle bir durumda kendi ekonominizi oluşturmanız, yönetmeniz ve planlar yapabilmeniz imkansız. Bu nedenle tüm harcamalarınızı ve gelirlerinizi yazın. Kendinizi de bir şirket gibi düşünün.
   
 2. Bütçe Yapın!

  Yazmaya başladınız, şimdi yazma işlemini biraz daha hedefli yapalım. Gelir ve giderlerinizi ayrı ayrı yazın. Yani bir sayfayı ortadan bölün ve bir tarafa giderleri bir tarafa da gelirleri yazın. Henüz ödemediğiniz ama ödemeniz gereken borçları da yazın. Bu kağıt sizin için bir özet olsun, ne zaman bakarsanız bakın tüm finansal raporunuzu görebilin.
   
 3. Zaaf Harcamaları

  Bütçe yaptınız ve harcamalarımızı yazdınız şimdi de harcamalarınızı kategorilere ayırın. Örneğin bot, tshirt için harcadığınız rakamları giyim kategorisi altında birleştirin ve ne kadar harcadığınızı görün. Zaten 3 botunuz varken 4. Botu mu aldınız? Dolabınız tshirt doluyken ihtiyacınız olmadığı halde tshirt mü aldınız? Bu harcamalar sizin zaaf harcamalarınız diyebiliriz. Tasarrufa bunlardan başlayabilirsiniz.
   
 4. Tasarruf Avı

  Evde nereden ne kadar tasarruf edebilirim diye tasarruf avına çıkın. Faturalarla başlamak iyi fikir olabilir... Kullanmadığınız internete verdiğiniz ücret, kullanmadığınız SMS paketi için cep telefonu faturasında oluşan yük bunlardan bazıları...
   
 5. Lüks Ulaşım

  Arada taksi kullanmak normal ama bu bir alışkanlık haline geldiyse, burada tasarruf yapabileceğiniz bir alan var demek. Lüks ulaşım yerine olabildiğince metro, minibüs, bisiklet ve yürümeyi tercih ederek masrafları azaltabilirsiniz.
   
 6. Yemeği Evde de Yapabilirsiniz.

  Eve dışarıdan yemek söylemek ya da dışarıda yemek yemek bütçemizde en çok para harcadığımız kalemlerden biri olabilir. Her gün aynı şeyi yapıyorsanız, bundan vazgeçip; kolay yapılabilen lezzetli yemekleri araştırın.
   
 7. Alışveriş Listesi Yapın, Araştırmadan Almayın!

  Alışveriş listesi de sizin istemediğiniz şeylere para harcamanızın önüne geçer. Soğan almaya gittiğiniz marketten ihtiyacınız olmayan parfümü almanızı engeller. Markette geçirilen süreyi de kısaltır. Satın almadan önce araştırmayı da ihmal etmeyin, istediğiniz ürünü en uygun fiyata satana giderseniz tasarruf edebilirsiniz.