Tasarruf Etmeye Nereden Başlamalı?

16 Eylül 2019

Tasarrufun önemi  her geçen yıl daha da iyi anlaşılıyor. Bunun temel sebebi ise aslında cebimizde ya da yatırımda olması gereken paralarımızı harcayıp, ay sonunda ekonomik sıkıntı yaşamamız. Peki nereden tasarrufa başlamalı ve ekonomik özgürlüğe kavuşmalı?  Önümüzdeki yılın en çok konuşulacak konularından birisi tasarruf olacak. Peki tasarruf etmeye nereden başlamalı ve nasıl tasarruf için hangi yöntemleri kullanmalı?

Tasarrufla ilgili yapılan hepimizin yaptığı en büyük yanlış aslında tasarruf edecek bir paramızın olmadığını düşünmek. Yaptığımız tüm harcamaların gerekli olduğunu ve gelirimizin düşük olduğunu sürekli olarak kendimize söylüyoruz. Aldığım bu para ile geçinmek bile mucize nasıl tasarruf edeceğim diye düşünenlerdenseniz söyleyelim: Tasarruf para cebinize girdiği andan da önce başlar. Yani siz önce plan yaparsınız, sonra para gelince de tasarruf yoluna girmiş olursunuz.

Bütçe yapın, bunu finansçılar gibi detaylı yapmanıza gerek yok. Bir kağıt kalem alın ve sayfayı ortadan ikiye ayırın. Bir tarafa gelirleri diğer tarafa da giderlerinizi yazın. Yalnız hiçbir kalemi atlamamaya özen gösterin. Kredi kartlarına verilecek olan parayı, faturaları, kira gibi giderleri tek tek yazın. Hatta henüz harcamadığınız ama yakında harcayacaklarınızı, arkadaşlara hediye alacaksanız onları bile yazın. Diğer tarafa ise bu ay cebinize girecek olan parayı yazın.

Kendi kendinizin hesabını kitabını tutmaya başladığınıza göre bundan sonra harcamaların nelere yoğunlaştığını görebileceksiniz. En çok nereye para harcıyormuşsunuz, aslında oradan ne kadar para kısabilirsiniz bunun da analizini yapabilirsiniz. 200 lira harcadığım bu kategoriye 150 lira harcasam hayatımda neler değişir? Bu istek mi ihtiyaç mı diye sorgulayarak harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Tasarruf etmek için ücretsiz yapabileceğiniz şeyleri ücretsiz yapmaya çalışın. Örneğin bankacılık işlemlerinde yaptığınız EFT, havale ücretleri, hesap işletim ücretlerinden kurtulun.  

Tasarrufun bir diğer anahtarı ise araştırmak ve karşılaştırmak... Araştırmadan, karşılaştırmadan satın almayın.