Pokemon Go'dan Sonra Super Mario Geçmişe Özlem Mi?

29 Aralık 2018

Temmuz ayında hayatımıza giren ve üzerinden 6 ay geçmiş olmasına rağmen hala ülkemizdeki mobil marketlerde yayınlanmayan Pokemon Go rekor üzerine rekor kırmıştı. Öyle ki sokakta telefona bakarak yürüyen birisini gördüğümüz zaman ne yaptığını anlayabiliyor, arkadaşlarımızla PokeStation’ lara yakın yerlerde buluşuyorduk. Uygulama çok büyük hasılat yapsa da hayatımıza girdiği gibi hızla gündemden düşmüştü.

Şimdi yine eskilerden bir oyun Nintendo tarafından App Store’ da yayınlanan Super Mario ortalığı kasıp kavuruyor.

Bıyıklı tesisatçı abimizin engellerden aşarak prensesi kurtarması hikayesi 4 günde 40 milyon indirmeye ularaşak Pokemon Go’ yu geçti ve yeni rekorun sahibi oldu. Play Store’ da yayınlanması ardından ne gibi bir rakamla karşılaşacağız, merakla bekliyoruz.

Geçmişin güzel anılarıyla bizi buluşturan bu iki oyunun ulaştığı başarı bizi ticari açıdan nostalji ve geçmişe özlemin kullanılmasının yakalayabileceği başarıyı gösteriyor olabilir mi acaba? Pokemon Go büyük rekorlar kırmasına rağmen kısa sürede çoğumuz telefonlarımızdan oyunu sildik. Acaba bu durum oyunun aslında çok da başarılı olmadığını, bir hevesle cebimize girdiğini fakat hevesimizin ve beklentimizin hızla geçip gittiğini gösteriyor olabilir mi? Eğer gerçekten geçmişe özlem kötü ürünü bu kadar etkili hale getirebiliyor ise önümüzdeki dönemde çok daha fazla uygulama ile karşılaşacağımız anlamına gelebilir. Sanırım bunu Super Mario’ nun orta vadeli performansı ile anlayabileceğiz.

İyi şanslar Super Mario!