Pandemi Döneminde Ev Ekonomisini Güçlü Tutmanın Yolları

06 Ekim 2020

Koronavirüs pandemisi yaşamı zaman zaman zorlaştırabiliyor. Özellikle #evdekal etiketlerinin yeniden yoğunluk kazanması ve sağlıklı yaşam adımlarının daha da önemli hâle gelmesi, alıştığın yaşam düzenini değiştirmene yol açabiliyor. Peki, tüm tedbirlerini sağlık için attığın bu dönemde ev ekonominle yeterince ilgilenebiliyor musun? Dilersen İpek'in ev ekonomisi için uyguladığı yöntemleri deneyebilir ve hem sağlığını hem de birikim ve tasarruflarını aynı anda koruyabilirsin.

Online Alışverişi Fırsata Çevir

Dijital bankacılık alanında uzman olan İpek, mesleğindeki birikimini yaşamına da yansıtıyor ve online alışveriş fırsatlarını yakından takip ediyor. Bu sayede çok sayıda kampanyayı rahatça yakalayabilen İpek, pandemi sürecinde internetten her zamankinden daha fazla yararlanıyor. İpek, online kurslar ve online aktiviteler hakkında çok sayıda araştırma yapıyor ve pek çok müze ve seyahat uygulaması sayesinde dünyanın dört bir yanını evinin salonundan ücretsiz ya da son derece düşük bedeller karşılığında ziyaret edebiliyor. Bu sayede güvenli ve sağlıklı ev ortamından dışarı çıkma ihtiyacı duymayan İpek, online fırsatları avantaja çevirerek daha geniş bir çevre edinirken, kişisel gelişim ve eğitim masraflarını en aza indirerek aile bütçesini de koruyor.

Birikimi İhmal Etme

İpek, ailesinin ve çocuğunun geleceğini daima düşünmek zorunda olduğunun farkında, bu yüzden de tasarruf ve birikim yapmayı asla ihmal etmiyor. Pandemi sürecinde piyasaları yakından takip eden İpek, parasının bir bölümünü altın ve döviz yatırım hesaplarında değerlendirirken, bir bölümünü de banka hesaplarında tutuyor. Bu sayede altın ve dövizin anlık yükselişlerini rahatlıkla yakalarken ani para ihtiyacı olduğu durumlarda hesabındaki mevduattan yararlanıyor ve yatırımını bozmak zorunda kalmıyor. İhtiyaçlar, masraflar elbette ki çok; özellikle bayram tatilleri, yakıt masrafları gibi ekstra harcamalar, herkes gibi İpek'i de zorlayabiliyor. Ancak finansal okuryazarlık konusunda kendisini geliştiren İpek, parasını farklı emtialara yatırması sayesinde pandeminin yol açtığı global ekonomik dalgalanmalardan etkilenmiyor ve aile ekonomisini güvende tutmayı başarıyor.

Yatırımlara Dikkat

Pandemi sürecinde ödemeler ve dünya genelinde sürekli değişen ekonomi seni zorlamış olabilir, ama bu duruma tedbir almak imkânsız değil. İpek, pandemi dönemini bir fırsat olarak değerlendiriyor ve dijital banka hesapları üzerinden borsa yatırımları yapıyor. Ekonomi dünyasını yakından takip eden İpek, ucuz hisse senetlerini satın alıp değer kazandıkları an yüksek fiyatlara satıyor ve böylece önemli kazançlar elde ediyor. İpek aynı zamanda araba alım satımı konusunda da uzman. Birlikte çalıştığı finans kuruluşunun sağladığı finansman desteği sayesinde ucuza araba alıp değer kazandığı an pahalı şekilde satan İpek, hem aile bütçesine katkıda bulunuyor hem de çocuğuna eğitim ve karne hediyeleri alırken zorlanmıyor! Sen de dilersen İpek gibi online işlemler üzerinden para kazanabilir, internetten hesap açma işlemleri sayesinde elde edeceğin banka hesabınla borsaya girebilir, internetten başvurabileceğin finansman destekleriyle araba ve gayrımenkul alıp satabilirsin. Böylece ev ekonomine katkıda bulunabilir ve pandemi sürecini finansal açıdan en güvenli şekilde geçirebilirsin.

Sağlığından Ödün Verme

Sağlıklı bir hayat için en önemli unsurlar arasında hiç şüphesiz ki sağlıklı beslenme, spor ve hobiler de yer alıyor. Özellikle pandemi sürecinde bu konulara özen göstermek, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan sağlıklı kalmaya yardımcı oluyor. Mevsimler geçtikçe sağlığına daha fazla yatırım yapma ihtiyacı duyan İpek, online kurslara kayıt olarak ve dünyaca ünlü spor eğitmenlerinin sosyal medya hesaplarındaki ücretsiz eğitim programlarını takip ederek pilates, fitness gibi spor dallarıyla evinin konforunda ilgilenebiliyor. Hem keyif hem de ekonomik kolaylık sağlayan dijital spor hizmetleri, İpek'in kendisini her zamankinden daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olurken spor salonu masraflarını ortadan kaldırmasıyla da aile bütçesine katkı sunuyor. Pandemiyi avantaja çeviren ve her zamankinden daha fazla spor yapabilen İpek, mevsim değişimlerinden eskisi kadar etkilenmiyor ve daha sağlıklı yaşamanın tadını çıkarıyor.