Nasıl Daha Az Para Harcarım?

23 Ocak 2020

Bir gün zengin gibi yaşayıp, ertesi gün para bulamıyorsanız, gereksiz para harcamamayı alışkanlık haline getirmelisiniz diyebiliriz. Peki insan daha az harcamayı nasıl alışkanlık haline getirir?

💡 Az Değil Akıllı Harcama

Az para harcamak deyince ihtiyaçlardan kısmak gelmesin aklınıza! Bu bir akıllı para harcama aslında. Akıllı harcamayı tanımlamak gerekirse cebinizde 300 liranız olsun, çok istediğiniz bir ürünün fiyatının 200 lira olduğunu gördünüz, param yetiyor diye bu ürünü satın alırsanız ürünün 150 lira olduğu başka bir dükkanı görmemiş olursunuz. Siz satın alma gücüm, param var diye bir ürünü olduğundan daha pahalıya satın alırsanız; akıllı harcamadığınız için cebinizden fazla para çıkmış olur.

 

📋 Liste Yapın!

Her şeyden önce ihtiyaçları belirlemelisiniz.... Gereksiz bir şeye ne kadar para harcarsanız harcayın. Bu harcama boşa yapılmış bir harcamadır. Bu nedenle alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi yapın. Listenize de sadık kalmaya çalışın.

 

🔍 Araştırın!

Aynı ürünü farklı mağazalarda farklı fiyatlarda bulabilirsiniz. İnternetin nimetlerinden faydalanın ve araştırın.

 

✔️ Harcama Dürtüsünü Kontrol Edin!

Her şeyin bir doğru zamanı var. Çok acıktıysanız market veya pazar alışverişine çıkmayın, muhtemelen daha fazla satın alırsınız... Üzgünseniz de kıyafet satın almaya gitmeyin, aynı şekilde kuaföre de gitmeyin. O an üzgünlüğün verdiği hisle para harcamayı abartabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere belli şartlar sizi daha fazla alışveriş yapmaya ve para harcamaya yönlendiriyor. Bu dürtüyü kontrol altına almakta fayda var.

 

🛒 Bütçe Yapın!

Her şeyden önce yapmanız gerekeni de söyleyelim; bütçe yapmak. Bu yazıda size harcamayı azaltmaktan başlayan bir yol tasarladık. Yaptığınız harcamaları aza indirmenin yöntemini artık biliyorsunuz. Bundan bir sonraki adım ise harcamaları takip etmek. Gelir ve giderlerinizi bir yere yazarak, harcamalarınızı da düzenli olarak yazarak gereksiz harcamalarınızı azaltabilirsiniz.

 

Bu da sizin hem paranızı hem de hayatınızı yönetmenizi sağlayacak... Finansal özgürlüğe giden yolda emin adımlarla ilerlemek için planlı ve kararlı olmayı da unutmayın.