Masrafları Asgariye İndirmenin Yolları

21 Temmuz 2020

Sen de gelir ve gider düzeylerin değiştiği halde bir türlü birikim yapamıyor ve bu durum nedeniyle kaygılanıyorsan, bu yazıyı mutlaka okumalısın! Üniversiteden geçtiğimiz yıl mezun olan ve yakın zamanda yeni bir işe başlayan Emir, henüz 24 yaşında. Ancak şimdiden geleceğine yatırım yapmak, kendine maddi açıdan bir güvence oluşturmak istiyor. Ne var ki, geçmişteki para biriktirme deneyimlerinin sonuçlarına göz attığında, birikim yapmak konusunda kendine fazla güvenemiyor. Çünkü Emir, keyfine oldukça düşkün ve tasarruf etme konusunda deneyimsiz bir genç adam. Gündelik hayat koşuşturmacası içinde alışveriş harcamaları, masraflar, para hesabı derken gelir - gider dengesini korumakta zorlanabiliyor. Bu nedenle hayatına bazı yeni kurallar koymaya karar verdi. Sen de Emir'in masraflarını en aza indirmek ve geleceğe yatırım yapmak için belirlediği ipuçlarına göz atmaya ne dersin? 

1. Gelir Gider Çizelgesi Hazırla

İş ya da okul hayatının yoğun temposu, yaklaşan ödemeler, ani planlar ve yeni hobiler, kimi zaman insanın bütçe planlaması yapmasını oldukça zorlaştırıyor. Örneğin Emir, geçmişte ay sonu geldiğinde biten parasının yaklaşık %30'unu nereye harcadığını anımsamakta bile zorlanıyordu. Hal böyleyken, insanın nelerden tasarruf etmesi gerektiğini belirlemesi de zorlaşıyor. Bu nedenle Emir, yeni birikim kuralları çerçevesinde ilk olarak, tüm gelir ve giderlerini not etmeye karar verdi. Üstelik her an kâğıt kalem bulmakta zorlanabileceği için, telefonuna bir bütçe planlama uygulaması indirdi. Yaptığı her harcamayı ve yeni gelirleri bu uygulamaya not ederek ay sonunda geçirdiği zamanın özetini görebiliyor. 

2. Toplu Alışverişleri Tercih Et

Yaklaşık bir ay için yaptığın market alışverişini bir düşün. Mutfakta biten şeyleri birer ikişer almaya çıktığında, hem buzdolabında hangi malzemeler olduğunu anımsamak hem de alışveriş listesi oluşturmak bir hayli zorlaşıyor. Üstelik bu şekilde yapılan market alışverişi, kimi zaman oldukça lükse kaçan harcamalarla sonlanabiliyor. Emir, bu tip sorunları en aza indirmek için buzdolabının üstüne astığı büyük bir kâğıda, ihtiyaç duyduğu tüm mutfak malzemelerini tek tek yazmaya başladı. Bu sayede toplu alışverişlere çıkabiliyor ve listesini takip ederek ihtiyaç duyduğu tüm malzemeleri tedarik edebiliyor. Ayrıca, farklı süpermarketlerin indirimlerini takip ediyor. Böylelikle daha ekonomik ve keyifli alışverişler yapmak çok daha kolaylaşıyor. 

3. Tatilleri Önceden Planla

Tatil yapmayı kim sevmez ki? Emir de fırsat bulsa her an tatile gidebilecek insanlardan biri. Ancak hem içinde bulunduğumuz salgının yeni normalleşme süreci koşulları nedeniyle hem de birikim yapma arzusundan, Emir tatil planlarını biraz daha bilinçli şekilde programlamaya karar verdi. Genellikle önceden planlanan ve rezervasyon işlemleri tamamlanan tatillerin, çok daha ekonomik fırsatlar yarattığını zaten biliyor. Bu kez tatil rotalarını ya da hafta sonu kaçamaklarını da bütçesine uygun şekilde düzenlemeye çaba gösteriyor. Örneğin aylık gelirinin yarısını ihtiyaçlar için, %20'sini birikim için, %30'unu ise ihtiyaç olmayan harcamaları için ayırıyor. Eğer söz konusu ay içindeki gelirinin %30'u planladığı tatili karşılamaya yetmiyorsa, kendine daha ekonomik alternatifler bulmaya çabalıyor. 

4. Önceliklerini Belirle

İnsana bazen, o döneme ait gelir durumuna bağlı olarak, en lüks harcamaların ihtiyaç ya da en temel ihtiyaçların lüks olarak göründüğü olabiliyor. Ancak her insanın hayattan beklentileri, öncelikleri ve hedefleri bir diğerinden farklı. Örneğin Emir, vakti ve bütçesi elverdiğince tatile çıkmayı, yeni yerler keşfetmeyi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi seviyor. Tatil bütçesini kendi önceliği olarak belirlediği için, lüks olarak niteleyebileceği diğer harcamalarından belirli kısıtlamalar yapıyor. Sen de yakın geçmişine ve hayatının geneline göz attığında, önceliklerini belirleyebilir ve harcamalarını hangi alanlara yöneltmek istediğine dair seçimler yapabilirsin. Böylelikle ihtiyaçların dışında birçok aktiviteye vakit ayırabilir, bu esnada gelecekle ve bütçenle ilgili endişe duymaktan kurtulabilirsin.