Market Alışverişlerinde Tasarruf Etmenin 5 Yöntemi

30 Ocak 2020

Market, bakkal ya da manav alışverişlerinde alınan her ürünün ihtiyaç olduğu gibi yanlış bir algı var. Bu da insanları aslında en iyi tasarruf yapılabilecek olan bu alışverişlerde gereksiz harcamalara itiyor. Oysa market alışverişlerinde tasarruf yapmak çok basit:

 

 1. Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birisi poşet ücreti. 1 Ocak 2019 itibariyle artık poşet kullanımı 0.25 kuruş oldu... Bu sadece tek poşetin fiyatı, ayrıca büyük poşetler için de farklı fiyatlar var. Daha çok alışveriş yapıyorsanız ihtiyacınız 6-8 poşete çıkacaktır ki bu da 2 lira civarında bir para demek... Cebinize ve doğaya dost olan bir alternatifiniz var. Bez çantanız, fileniz ile alışverişe gidebilir ve poşet ücretinden tasarruf edebilirsiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirirseniz, tasarruf rakamı artacaktır.
   
 2. Markete gitmeden önce alışveriş listesi yapmayı unutmayın. Marketteki müzik eşliğinde alışveriş arabanızı doldurmak sizi bir alışveriş canavarına dönüştürebilir. Alışveriş arabanız yalnızca ihtiyacınız olan şeylerle dolsun.
   
 3. En iyi fiyatı olan marketi seçin, eve en yakın olanı değil. Sadece market olarak da düşünmeyin, nerede ne ucuzsa ona yönlenin. Biraz araştırma ile paranız cebinizde kalacak.
   
 4.  Pahalı olan marka yerine ucuz olanlardan ufak ufak alarak deneme yapabilirsiniz. Eğer iki marka arasında fark yoksa otomatik olarak kardasınız demektir.
   
 5. En tehlikelisine gelelim; açken alışverişe çıkmayın. Çünkü hormonlar ve açlık hissi de market alışverişinizi etkileyebilir ve size aslında evden çıkarken almayı düşünmediğiniz şeyleri aldırabilir.

 

Harcama sonrası eve dönünce ne yapmanız gerektiğini de söyleyelim: her alışveriş sonrası hem fişi kontrol edin ve alışveriş harcamanızı not edin. Harcamaları takip etmek tasarruf için yapılabilecek en önemli hamlelerden biridir ve market alışverişlerinizi de kontrol altına almanızı sağlayacaktır.