Küçük Birikimlerle Büyük Yatırımlara Ulaşabilir miyim?

22 Temmuz 2019

Yatırım denildiğinde çok paramız mı var ki yatırım yapalım diyorsanız bu yanlıştan sizi döndürelim.  Küçük yatırımlarla da büyük miktarlara ulaşılabilir.

 

Ne kadar yatırım yapacağınızdan daha önemli bir karar var. O da yatırım yapıp yapmayacağınızın kararı. Yatırım yapma kararı alıp bunu uygulayanlar zaten atılması gereken en önemli adımlardan birini atmış oluyor. Bu karardan sonra yatırımı nereye ve hangi yatırım aracına yapacağınıza karar vermelisiniz. Bu da en az yatırım kararı kadar önemli çünkü bu parayı biriktirmek için önemli bir uğraş verdiniz ve paranız boşa gitsin istemezsiniz. Bu sebeple daha risksiz yatırımlar seçmekte fayda var.

 

Küçük küçük birikimleri değerlendirip büyük rakamlara ulaşmanın sırrını da verelim: sabırlı olmak. Peki yatırımda sabırlı olmak ne demek? Sadece bir miktar para ayırıp sonra bir ömür o paranın büyümesini beklememek demek. Yani yatırım yaparken akıllıca ve araştırmalara dayalı bir değerlendirme yapın. Daha az riskli olması için kısa vadede değil uzun vadede kazanmaya odaklanın...

 

Küçük yatırımlar yapacaksanız, bankanızın sizin küçük rakamlarla yatırım yapmanıza elverişli olduğundan emin olun. Mesela Senin Bankan’da altın hesabı, gümüş hesabı gibi kıymetli hesaplarda 20 TL’ye bile altın, gümüş alabiliyorsunuz. Bu da sizin ufak ufak biriktirmenize ve birikimlerinizi yatırımlara dönüştürmenize yardımcı oluyor.

 

Sabırlı olmanın avantajlı olduğu uzun vadeli birikimli katılım hesapları var. Kar payı oranları diğer hesaplara göre daha yüksek oluyor. Türk Lirası için %85’e %15 gibi bir oran var. Bu hesapları en az 1 ay, en fazla ise 10 yıl vadeli olarak açabiliyorsunuz. Hesaba yatırımlarınızı ister aydan aya ister 3 ayda bir yapabiliyorsunuz. Ödemeye belli bir sayıda ara verme hakkınız da var.

 

Yani yatırım yapmak için büyük paralara değil, sabırlı bir yatırım planına ihtiyaç var.