Koronavirüsü Riskine karşı Finansal İşleri Güvenle Halletmenin Yolları

18 Mart 2020

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde dünyanın birçok bölgesine yayılarak salgın halini alan Korona (Corona) ya da bilinen adıyla COVID-19’un ülkemizde tespit edilmesinin ardından herkesin sorduğu soru “bu salgından nasıl korunuruz?” oldu.

Yoğun sosyal temasın yaşandığı ortamlarda çok hızlı yayılan virüse karşı, alabileceğimiz en önemli önlem de bu sosyal teması zorunlu olmadıkça gerçekleştirmemek. El temizliğinin sıklıkla yapılması, sosyal çevreden uzaklaşmak ve kabalalık ortamlardan kaçınma bu virüsten korunmamız için öne çıkan yöntemlerden. Ancak bazı gerçekler de yok değil; bu süreçte hepimiz yaşantımıza devam etmek zorundayız ve temel ihtiyaçlarımızı da karşılamamız gerekiyor. Bu ihtiyaçlarımızı karşılarken de kimi noktalarda yukarıda saydığımız üç kritik önlemi gerçekleştiremeyecekmişiz gibi duruyor, değil mi? Aslında pek de öyle değil! Nasıl mı?

Paranı ATM’den çek, şubeye gitme!

Her ne kadar birçok alışveriş noktasında ödemelerimizi kartlar ile halledebiliyor olsak da bazı noktalarda nakit para ihtiyacı duyduğumuz bir gerçek. Peki, hesabımızdaki parayı nereden çekebiliriz? Şube? Pekiyi fikir gibi durmuyor bizce. Çünkü Koronavirus Salgını’ndan ilk korunma yöntemimiz de sosyal çevreden ve kalabalıktan uzaklaşmak bildiğiniz üzere ve sonuçta şubedeki bankacılık işlemleri kalabalıktan geçer değil mi?  Haliyle para çekim ihtiyacımızı şubeden gişeden halletmek yerine, ATM’den halletmek, salgın riskine karşı hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumak için önemli bir önlem. Üstelik Senin Bankan’da tüm banka ATM’leri senin olduğu ve ücretsiz para çekimi yapabildiğin için ATM aramak için onlarca dakika dışarıda yürüyüp kalabalık içine karışmamıza da gerek kalmıyor.

QR Kod ile Para Çek, Pin Kullanma!

Güzel; şubeye girip para çekmek yerine ATM’nin başına gittik, kartımızı takıp şifremizi gireceğiz, değil mi? Küçük bir problem var aslında: bizden önce kim bilir kaç kişi ATM’den işlem yapmıştır? Bunu niçin sorduğumuzu hatırlayalım: Yukarıda söylediğimiz gibi Koronavirüs Salgını’ndan korunmanın ilk önlemlerinden biri el temizliği idi. Dolayısıyla elimizi aklımızda soru işareti yaratacak yüzeylerle temasını azaltmamız lazım. ATM’ler günlük olarak dezenfekte edilse de, gün içerisinde binlerce kişi tarafından kullanılıyor ve virüsler için güzel bir besi ve yayılma alanı oluşturuyor. Bu yüzden ATM’lerde işlem yaparken olabildiğince az tuşa dokunmak, yani minimum temas, önemli bir tedbir olarak öne çıkıyor. Peki nasıl yapacağız bunu?

Elbette Senin Bankan Mobil Uygulama’daki QR Kod ile Para Çekim ve Para Yatırma özelliği ile. ATM’den para çekmeye giderken hemen cep telefonundan uygulamanı açıyor ve QR Kodlu işlemler bölümüne giriyorsun. Çekmek istediğin tutarı uygulamadan seçiyorsun. ATM’ye ulaştığında, ATM ile kurman gereken tek bir temas var: 0 tuşuna basmak (evet 4 haneli bir şifre girip, sonradan çekeceğin para tutarını da tuşlayacağın düşününce minimum 6 tuş yerine 1 tuşa basmak riski azaltır). Sonrasında ATM’nin ekranında belirecek QR Kodu telefonundan okutuyorsun ve işlem tamam: paranı ATM’den alıp yoluna devam edebilirsiniz!

Alışverişini Temassız Kartlarla Yap, Pinlere Dokunma!

Nakit ile işlem yapmamız gereken alışveriş noktalar için gereken önlemleri aldık. Şimdi gelelim kartlı alışveriş noktalarına. Evet kart işlemlerde gerek satıcı ile direkt temas kurmadığımızdan gerekse de paraya dokunmadığımız için risk daha az ancak bir istisna dışında: Şifreli işlemler! Evet tıpkı ATM’de olduğu gibi, kart ile ödeme yaparken eğer ki şifre kullanırsan, gün içinde binlerce kişinin kullandığı pin cihazıyla temas kurman gerekecek. Buna önlem olarak kartlı ödeme yaparken, ödemenizi temassız yapmak istediğini ısrarla belirt. Böylelikle kartını pin cihazına yaklaştırıp – herhangi bir temas kurmasına gerek kalmadan – rahatlıkla ödemeni gerçekleştirebilirsin.

E-ticaret Sitelerinden Alışverişini Yap, Evinde Kal!

Dışarıda yapacağımız alışverişlerde kartlı ödeme, nakit çekim ihtiyaçlarımızı giderirken nasıl önlemler alabileceğimizi yukarıda paylaştık. Peki, bu ihtiyaçlarımızı temin etmek için gerçekten dışarı çıkmaya gerek var mı? Aslında yok, çünkü internet var!

Günümüzde temel gıda ihtiyaçlarından tutun, kişisel temizlik ihtiyaçlarına kadar evde kaldığınız sürece ihtiyaç duyabilecek her türlü ihtiyacımızı internet üzerinden satın alıp; aynı gün içerisinde kapımıza bırakılmasını sağlayacak birçok hizmet kanalı bulunuyor. Bu kanallardan ihtiyaçlarımızı temin ederek; hem evden dışarı çıkıp sosyal ortama karışmak zorunda kalmıyor; hem de bu süreçte istediğimiz temaslardan kaçınmış oluyoruz. Sen de bu süreçte alışverişini e-ticaret sitelerinden yaparak; huzur için evinizde bu süreci atlatabilirsin.

İhtiyaçlar tamam! Peki ya ödemeler, para transferleri için?

Bu zorlu süreçte şüphesiz çevrenizdekilere para transfer etmek zorunda kalabilir, hesabınızdaki belki altın ya da doları TL’ye dönüştürmek isteyebilir ya da faturalarını ödemen gerekebilir. Tüm bu zorunlulukları halletmek için de şubeye gitmeye, şubeye giderken sosyal ortama karışmaya; kısaca evden çıkmanıza gerek yok. Yapabileceklerin zaten akıllı telefonunuzda saklı: Senin Bankan Mobil Uygulama.

Senin Bankan Mobil Uygulama ile yerini değiştirmeden, yukarıda saydığımız işlemler başta olmak üzere onlarca işlemi rahatlıkla evinizdeyken halledebilir; böylelikle finansal ihtiyaçlarını karşılarken evinden çıkmana gerek kalmaz.

Eğer Senin Bankan Mobil Uygulama telefonunuzda yüklü ise, neler yapabileceğini öğrenmek için bu sayfaya göz atabilirsin. Senin Bankan Mobil Uygulama’yı henüz telefonunuza indirmediysen de, indirmek için hemen buraya tıklayabilirsin.

“Tüm bunları yapabilecek banka hesabım yok ki!” diyorsan!

Merak etme bu da problem değil! Çünkü Senin Bankan var. Senin Bankan ile oturduğun yerden, evinden çıkmadan ve dolayısıyla sosyal çevreye girmek zorunda kalıp temasını arttırmadan, hemen hesap açabilir; yukarıda bahsettiğimiz önlemleri hayatının bir parçası haline getirebilirsinin. Hızlıca hatırlayacak olursak: ATM’den karta ihtiyaç duymadan akıllı telefonunun ile para çekip yatırabilir, Senin Bankan Kartı’nı internet alışverişlerinde kullanabilirsin. Senin Bankan Mobil Uygulaması ile de para transferlerini, fatura ödemelerini ve altın, dolar ya da avro alıp satma işlemlerini en avantajlı kur makası ile hafta içi 5 gün, 24 saat dilediğin zaman hiçbir ek masraf, komisyon olmaksızın gerçekleştirebilirsin.

#EvdeKal

Evet, bu zorlu süreçte riski azaltmanın, hem kendimizi, hem sevdiklerimizi hem de diğer tüm insanları korumanın şifresi bu: #EvdeKal. Sen de bu süreci, zorunlu olmadıkça evinde geçirip, ihtiyaçlarını da yukarıda anlattığımız şekillerde karşılarsan; öncelikle kendini, sonra sevdiklerini ve diğer tüm insanları bu zorlu süreçte koruyabilirsin. O halde ne yapıyoruz? #EvdeKalıyoruz.