Kolayca Tasarruf Yapmayı ve Para Biriktirmeyi Sağlayacak Yöntemler

08 Eylül 2020

Harcamalarından tasarruf etmeyi, daha bilinçli bir tüketici olmayı, gelecek için yatırım yapmayı istemeyen yoktur. Ancak her insan için bu hedefleri uygulamaya dökmek, sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. Emir, hayatını dolu dolu yaşamayı seven ve harcamalarını kısıtlamaktan pek hoşlanmayan genç biri. Ancak 25. yaşını kutlamak üzere olduğu bu günlerde, artık geleceğini güvenceye almayı ve daha sistemli bir hayat planlaması yapmayı önemsiyor.

Emir bir anda büyük yatırımlara soyunmayı ya da yüksek meblağlar içeren birikimler yapmayı düşünmese de, güncel hayat rutinini gözden geçirerek harcamalarını kısıtlamayı, bu sayede tasarruf yapmayı amaçlıyor. Bu nedenle kendine 5 maddelik bir birikim planı hazırladı. Sen de para biriktirmekte zorlanıyor ve lükse kaçan masraflar konusunda biraz daha tutumlu davranmak istiyorsan, Emir'in 5 maddelik listesine göz atabilirsin! 

1. Eğlence Masraflarını Gözden Geçir

Emir'in en keyif aldığı aktivitelerden biri, en sevdiği arkadaşlarıyla birlikte küçük tatil kaçamakları planlamak. Böylelikle gündelik hayatın stresini üstünden atabiliyor ve hafta sonları yeni şehirleri gezme fırsatı bulabiliyor. Ancak hem koronavirüs salgını kapsamında girilen yeni normalleşme süreci kuralları hem de uygulamakta kararlı olduğu birikim planı nedeniyle, Emir'in eğlence masraflarını gözden geçirme zamanı geldi.

Emir bugüne dek bütçesi elverdiği sürece aklına gelen ilk tatil planını uygulamaya koymayı hedef alıyordu. Bu günlerde, eğlence masraflarını kısmanın en pratik yolunun daha sistemli ve bilinçli tatiller ve kaçamaklar organize etmek olduğunu fark etti. Örneğin bir hafta sonu tatili için gitmek istediği yer son derece uzak ve yolculuk masrafları açısından yorucu görünüyorsa, rotasını ilgisini çeken başka şehirlere ve ilçelere yöneltmeye karar verdi. Özellikle insanların sosyal mesafeyi korumaya özen göstermesi gereken bu dönemde, doğayla iç içe kalabileceği kamp tatillerini daha ön planda tutarak konaklama masraflarını en aza indirdi. Sen de eğlence masraflarını gözden geçirmeye ve biraz kısıtlamaya ne dersin?

2. Sistemli Bir Mutfak Alışverişi

Emir sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularını son derece önemsiyor. Ancak konu mutfak alışverişi olduğunda, bir markette gördüğü ve canının isteyebileceğini düşündüğü her gıdayı sepetine atıyor. Söz konusu tek başına yaşayan genç bir adam olduğunda, Emir'in bir market alışverişinde aldığı tüm gıdaları bir sonraki alışverişe kadar tüketmesi mümkün olmuyor. Çünkü gıdaların raf ömrü ve Emir'in günlük beslenme programı, buna elvermiyor. 

Ev ekonomisi konusunda daha bilinçli davranması gerektiğini düşünen Emir, öncelikle her alışveriş öncesinde bir liste hazırlamaya karar verdi. Böylelikle gerçekten ihtiyacı olan ve sıklıkla tükettiği gıdaların tümünü tek bir alışverişte satın alabiliyor. Uygulamaya koyduğu bir diğer yöntem ise, her gün hazırlamak istediği yemekleri kafasında planlamak. Elbette bu plana uymak istemediği, o gün gözüne daha pratik ya da lezzetli görünen tarifleri tercih ettiği oluyor. Ancak mutfak alışverişini günlük beslenme programı çerçevesinde yaptığı sürece, satın aldığı her gıdayı raf ömrü bitmeden tüketme şansı buluyor ve israftan kaçınabiliyor. 

3. Işıkları Söndür

Söz konusu harcamaları kısmak olduğunda, enerji tasarrufundan söz etmeden geçmek olmaz. Enerji israfını önemsemeyen biri olduğunu söyleyerek Emir'e haksızlık etmeyelim. O da, diğer tüm bilinçli insanlar gibi suyu boşa akıtmamayı, atıkları kategorilerine göre ayırmayı ve gereksiz enerji tüketmemeyi önemsiyor. Ancak gündelik hayatın yoğun temposu, zaman zaman Emir'in dikkatsizce davranmasına neden olabiliyor. 

Emir artık her akşam eve geldiğinde, evindeki odaların ışıklarını ve prizlerini kontrol ediyor. Bu sayede boş odaların ışığının açık olmadığından, gereksiz elektrik harcayacak bir cihazın prize takılmadığından emin olabiliyor. Yalnızca iki dakikasını alan bu rutin, her ay gelen elektrik ve su faturalarına da yansıyor. Böylelikle hayatındaki hiçbir rutini değiştirmeden tasarruf miktarını artırabiliyor. 

4. Alışveriş Çılgınlığına Dur De

Emir alışveriş yaparken mağaza mağaza gezmeyi, kabinlerde yeni kıyafetler denemeyi pek sevmiyor. Hele ki içinde bulunduğumuz süreçte ve sıcak yaz aylarında, bu aktiviteye hiç sıcak bakmıyor. Ancak bu durum, Emir'in tüm alışverişlerini online platformlar üzerinden yapmasına neden oluyor. Üstelik bu esnada, alışverişin ve harcamaların dozunu biraz kaçırabiliyor. 

Yeni birikim ve tasarruf planları çerçevesinde Emir, soluğu ilk olarak gardırobunun önünde aldı. Sürekli olarak yeni kıyafetler ve aksesuarlar almayı seven bu genç adam, gardırobundaki tüm parçaları gözden geçirdiğinde, bir hevesle aldığı birçok kıyafeti en fazla bir kez giydiğini fark etti. Bunun üzerine, giymediği ve artık giymeyeceğini düşündüğü tüm kıyafetlerini bir yardım kuruluşuna bağışladı. Artık yeni aldığı kıyafetleri en az beş kez giydiğinden ve yeni kıyafetlere ihtiyaç duyduğundan emin olmadan, kendine alışveriş yapmayı yasakladı. Bu sayede alışveriş çılgınlığına dur diyebiliyor ve daha bilinçli harcamalara yönelebiliyor. 

5. Bir Yatırım Hesabı Aç

Emir, küçük meblağlı birikimlerin bile düzenli şekilde kenara konduğunda değer kazanabileceğinin ve yüksek rakamlara ulaşabileceğinin farkında. Kendine koyduğu yeni kurallar çerçevesinde yaptığı tüm tasarrufların karşılığına denk gelen parayı, her ay yeni açtığı bir altın hesabına yatırıyor. Böylece koyduğu yeni kurallar haricinde hiçbir kısıtlama yapmadan, gündelik hayatından ödün vermeden birikim yapabiliyor. Sen de her ay rutin harcamalarından yaptığın kısıtlamaları bir yatırım hesabına yatırabilir, hesabındaki meblağ arttıkça tasarruf kuralların hakkında daha da motive olabilirsin.