Katılma Hesabı Nedir?

04 Nisan 2019

Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek ve faizsiz olarak değerlendirmek istiyorsanız katılım bankalarının sizlere sunduğu katılma hesabını biraz daha yakından tanımanızda fayda var. Katılma hesabı, kar-zarar ortaklığına dayalı olarak geliştirilmiş olan ve faizsiz bankacılık esasına dayanan bir hesap türüdür.

Katılma hesabında paranızı değerlendirmek istiyorsunuz ve bir katılma hesabı açtınız. Hesabı açtıktan sonra paranız; ticaret, sanayi ve hizmet gibi farklı sektörlerin finansmanları için kullanılıyor. Paranın gerçek sektörlerde işlemesi sonuncunda oluşan kar-zarar ortaklığı çerçevesinde de yatırım sonuçları paylaşılıyor.

Katılma hesabı ile vadeli hesap arasındaki fark

Katılma hesabının vadeli hesap türlerinden en büyük farkı faiz uygulamasının olmaması. Paranızı yatırırken belli bir faiz üzerinden yatırmazsınız ve vade sonunda alacağınız ek para da belli değildir. Vadeli hesaplarda bir ay sonra paranızın faiz ile ne kadar kazanacağı ya da bir ay sonra ne olacağına dair elinizde bir veri olur. Faizsiz bankacılığın sunduğu katılma hesabında ise bu çok daha organik bir süreçtir. Paranız gerçek sektörde değerlendirilir ve vade sonunda edilen kar-zarar esasına göre paranızın değerlendirmesi yapılır. Vergiler kesildikten sonra da banka ile paylaşım yapılır. Getirinin vade başında değil vade sonunda belli olduğu bir hesap türü olan katılma hesabında yatırımcı kara da zarara da katılımı oranında ortak oluyor.

Katılma hesapları faiz kullanmaz ve getiri garantisi sunmaz, bunun yerine paranızın piyasada, işlerde kullanılmasına imkan tanır ve buradan kar etmeyi amaçlar.

Neden Katılma Hesabı?

Öncelikle faiz yok.

Paranızın da sizin gibi çalışarak, işleyen sektörlere finansman olarak değerlenmesini sağlıyor. Finansman sağladığı sektörler sayesinde paranız ülke ekonomisine de hızlı bir şekilde katkı sağlıyor.

Katılma Hesabı Nasıl Açılır?

Katılma hesabı açmanın yolu çok basit. www.seninbankan.com.tr adresine giriyorsunuz ve birkaç dakika içinde katılma hesabı açabiliyorsunuz.

Üstelik Senin Bankan’da fatura ödeme, para transferi, nakit çekme ve yatırma gibi günlük finansal işlemlerinizde herhangi bir işletim masrafı da alınmıyor.