Katılma Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmeli?

08 Temmuz 2019

Katılım bankacılığının en popüler uygulamalarından birisi de katılma hesabı. Katılma hesabının vadeli hesaplardan en büyük farkı faiz olmaması. Peki katılma hesabı açarken nelere dikkat edilmeli?

 

Katılım bankacılığına adım atmaya ve bir katılım bankasında katılma hesabı açmaya karar verdiniz. Şimdi sıra geldi sizin için doğru hesap türünü ve doğru bankayı seçmeye. Öncelikle bankadan başlayalım. Katılma hesabı açmadan önce bankanın bu hesap için işletim ücreti alıp almadığından emin olun. Bankada paraları değerlendirirken hesap işletim ücreti ödeyerek o kazanımınızı kaybetmeyin.

 

Katılma hesaplarında faizli hesaplardan farklı olarak para dönem sonunda değer bulur; yani ayın başında parayı yatırırken paranızın ne kadar olacağını bilmezsiniz. Banka paranızı gerçek sektörlerde değerlendirir ve kazançtan kar payı verir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey; paylaşım oranı. Paylaşım oranı bankadan bankaya değişiyor. Hatta hesaplar arasında bile paylaşım oranları değişiyor. Örneğin Senin Bankan’daki Turkuaz Katılma Hesabı’nda bankaya %15, size ise %85 kar paylaşım oranı var.

 

Yine bir diğer önemli unsur ise vade süresi. Hesabı açmadan önce kaç günlük vadesi olduğunu bilmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bazı bankalarda ve katılma hesaplarında vade; kazanımı etkileyen unsurlardan birisi.

 

Hesap açarken bir diğer önemli madde de döviz cinsi. Bankalar TL’ye farklı USD’ye farklı, Euro’ya farklı oranlar verebilir hesabı açmadan önce oranları araştırmanızda fayda var. Böylece en çok kazandıran hesap cinsini seçebilirsiniz.

 

Bunlara ek olarak da seçeceğiniz bankanın dijital şubesinin ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek kadar iyi olmasına dikkat edin.