İşlem Ücreti Ödemeden EFT, Havale ve Bankacılık Hizmetleri

23 Aralık 2019

İnternet ve cep telefonunun yaygınlaşmasıyla birlikte bankacılık da artık çok daha hızlı ve çok daha kolay yapılır hale geldi. Peki bu kolaylık ve hız bizlere ücretsiz hizmeti de getirdi mi?

Bu soruya evet cevabı verebiliriz. Bazı durumlarda A bankasının B şubesinden yine A bankasının C şubesine para havalesi yaparken bile ücret alınması söz konusu ama yine de artık bu hizmetleri ücretsiz olarak sağlayan bankalar da var. Üstelik sadece havale değil, EFT, hesap işletim ücreti gibi önemli ücretleri almayan ve müşterisinin tasarruf etmesini sağlayan bankalar artıyor. Bu da müşteriler için o bankaları tercih etme nedeni.

Hepimiz bankadan çok kendi cebimizi düşünmek isteriz, böyle bir durumda da cüzdanımızı en az bizim kadar düşünen bizden böyle işlemler için ücret almayan bankaları tercih ederiz. Çünkü bir banka işlemi yaparken işlemin ücreti için de bütçe ayırmayı kimse istemez. Param yıllardır o bankada, evime de yakın diye düşünmemeliyiz; devir tasarruf devri ve hız devri. Evin ortamından çıkmadan ücretsiz olarak cep telefonundan şirket yönetir gibi kendi paranızı yönetebilirsiniz.

Banka tercihi yapmadan önce bir araştırma yapın ve oranları, avantajları uygun bir banka seçin, bankanızın işlemleri bazı ücretsiz yapmasını da önemseyin. Her çok azdan olur, unutmayın.

Örnek olarak Senin Bankan’da havale ve EFT ücreti yok, hesap işletim ücreti de yok. Diyelim ki paraya ihtiyacınız oldu ve bankaya ait ATM cihazı da bulamadınız... Başka bir bankadan paranızı çekebiliyorsunuz. Üstelik ayda 3 defa bu para çekme işlemleri için ücret ödemiyorsunuz.

Bankacılık, teknoloji gelişiyor. Bunlar gelişirken kullanıcısına, müşterisine en çok kazandıran, tasarruf ettiren bankayı seçmek de sizin hakkınız.  Tasarruf edebileceğiniz çok kalem var, bunlardan birisi de parayı tuttuğunuz, işlemleri yaptığınız bankalar. Bu nedenle planlı bir tasarruf için bankanızı da iyi araştırıp öyle seçin.