Hobileri Karlı Hale Getirmenin İpuçları!

Çalışmak ve para kazanmak, şüphesiz ki herkesin hayatını idare edebilmesi için şart olan bir eylem ancak günümüzde birçok kişi sevmediği işlerin tutsağı olmuş hatta sevdiği işi keşfetme imkânı dahi bulamadan yalnızca para kazanma telaşı içine düşmüş durumda. Bunun bir sebebi ihtiyaçlar doğrultusunda hayatın rüzgarına kapılarak bazı zorunluluklara boyun eğmek gibi gözükse de çoğu zaman asıl sebep, cesaret ve girişimcilik ruhunun eksikliği olarak da görülebilir. Hobiler ile para kazanmak herkesin hayali olsa da herkesin başarabildiği, daha doğrusu denediği bir şey maalesef ki değil. Ancak İpek ve Emir, kendi hobilerini paraya çevirerek hayalleri için gerekli olan maddiyatı daha kolay karşılayabiliyor, ayrıca sevdikleri işlerle uğraşarak daha mutlu olabiliyor. Peki, koronavirüs salgını sebebiyle #evdekaldığımız bu günlerde İpek ve Emir'in hobilerini paraya dönüştürmedeki sırları neler?

Hobinizde Olabildiğince Ustalaşın

İpek'e göre en önemli nokta, büyük bir keyif alarak yaptığınız hobilerden para kazanmak istiyorsanız hobinizde olabildiğince ustalaşmak ve "Zamanım yok." bahanesine sığınmamak! Hayatın aslında bunun için yeterli zamanı verdiğini düşünen İpek, internetten bol bol tutorial videoları izleyerek hobisini her zaman bir adım ileriye taşımaya çalışıyor. Mümkün olduğunca pratik yapıyor ve yaratıcılığını konuşturuyor, Çünkü İpek'e göre hobinizde fark yaratmayı başarmanız demek, insanların dikkatini çekebilmeniz demek. Ve bu da sizi yatırım, birikim ve ödemeler gibi konuları hobilerinizle halletmenizi sağlıyor! Siz de İpek gibi paraya dönüştürdüğünüz hobileriniz sayesinde ev ekonomisi için güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Dijital Dünyada Var Olun!

İnternetin günümüzde bu kadar yaygın olması, dünyayı küresel bir köye çevirmiş durumda. Aradığınız her şey ve herkes artık internette! Bu durum, hobilerinden para kazanmak isteyenler için büyük bir fırsat. Emir, bu durumu bir fırsata çevirmiş ve kendi hobilerine özel sosyal medya hesapları açarak reklam yapmış. Bu sayede bilinirliğini artırmış ve hedef kitlesine kolayca ulaşmış. Siz de yaptığınız işleri internetteki hesaplarınızda paylaşabilir ve ilgi alanına girdiğiniz insanları sayfanıza çekmenin yollarını bulabilirsiniz. Sosyal medyanın yanında kendinize bir web sitesi de açabilirsiniz. Takı tasarımı, yemek yapmak, fotoğrafçılık ve bilgisayar oyunları oynamak gibi hobiler dijital dünyada fazlasıyla ilgi çekebiliyor. Emir'in hobilerini paraya çevirirken kullandığı bir diğer yöntem de hobileriyle alakalı en bilindik sitelere üye olmak! Kimi platformlar size bu konuda iş dahi sağlayabilir. Örneğin hobi olarak blog yazarlığı ya da tasarımcılık yapıyorsanız online platformlar, size para kazanmanız için büyük bir fırsat sunar.

Satış Odaklı Olun

Hobilerden para kazanmak isteyenlere en önemli tavsiyelerden bir tanesi, satış odaklı düşünmektir. Peki, bu ne demek? İş para kazanmaya döndüğüne göre biraz da pazarlama odaklı düşünmeniz gerekir. Mesela İpek, sosyal medya üzerinden her ay birçok promosyon ve indirimlerle müşterisinin karşısına çıkarak ilgi çekmeyi başarabiliyor. Ancak, bunu yaparken yaptığı işin değerli bir emek barındırdığını da müşterisine hissettiriyor ki müşteriler bu işe para ödemeyi kabul etsin. Ayrıca birilerine hobilerinizden söz ederken de mutlaka bu işi parayla da yaptığınızı belirtmelisiniz. Özellikle internet ortamında bu işi yalnızca hobi olarak yapıyor gibi gözükürseniz, alacağınız tek şey birkaç tane tebrik ve motivasyon mesajı olacaktır. Ancak İpek'in de yaptığı gibi ortaya çıkardıklarınızı bir ürün olarak pazarlar ve fiyat biçerseniz, karşılığında pahalı bir tatil, hatta ev ve araba bile alabilirsiniz.

Girişimci Ruhunuzu Ortaya Çıkarın

Son adım ise girişimcilik. Bütün ticari başlangıçların büyülü noktası! Hobilerinizden para kazanmak için mümkün olduğunca girişimci olmanız şart. Ürünlerinizi satacak yeni mecralar keşfedebilir, hedef kitlenizi kendinize çekebilecek yaratıcı yöntemler arayabilirsiniz. Her yerde onların karşısına çıkın. Yeniliğe açık ve muhakkak özgüvenli olun. Örneğin, İpek pazar ve kermes alanlarında dahi yaptığı hobiyi ticarete dökmek için çalışıyor. Siz de bu tarz yerlerde kendinize bir yer edinebilir ya da küçük bir dükkanla işe başlayabilirsiniz. Ya da elinizdeki yüklü bir miktar parayı gerçekten planlı ve programlı olmak kaydıyla bu işe yatırabilirsiniz. Burada önemli olan, aktif ve ticari anlamda agresif davranmaktır. Büyük düşünün ki büyük kazanın.

Yazıyı bitirirken küçük bir ipucu verecek olursak, bütün bu adımların yanında hobilerden para kazanmanın bir yolu da para kazandıracak hobiler seçmektir. Son zamanlarda popüler olan fakat #evdekaldığımız şu günlerde fotoğraf çekemesek de koronavirüs salgın günleri geçtikten sonra fotoğraj çekmek, vlogger olmak, blog yazmak, müzik aleti çalmak, spor eğitmeni olmak gibi hobiler, sizi para kazandırmaya daha hızlı ulaştırabilir. Sen de #evdekalalarak hayatını hobilerinle daha karlı hale getirebilirsin.