Hesap İşletim Ücretinden Nasıl Tasarruf Ederim?

12 Aralık 2019

Paranızı  banka hesabında tutmak hem güvenli hem de işlerinizi kolaylaştıran bir yöntem. Fakat bazı bankalar hesap işletim adı altında bir ücret alıyor. Bu da tasarruf yapacakken masrafa yol açıyor.

Paranızı banka hesabınızda tuttuğunuz zaman banka sizin hesabınızdaki parayı işletiyor. Bu işlem sonucunda bundan hem bir değer sağlıyor hem de eğer sizin hesabınız bir yatırım hesabıysa sizin de para kazanmanızı sağlıyor. Sizin hesabınızın türü vadeli olsun, katılım hesabı olsun ya da vadesiz olsun önemli değil. Bankaların parayı işletme tarzları farklı olsa da temel prensipleri paranın bir şekilde işletilmesine dayanmaktadır.  Yani aslında bankanın özellikle vadesiz hesaplarda hesap işletim ücreti alması çok sağlam nedenlere dayanmasa da bankalar; şube masrafları, çalışan masrafları, ATM kiraları gibi sebeplerden dolayı hesap işletim ücreti ister.

Sizin bu noktada yapmanız gereken bankaya hesap açmadan ya da para yatırmadan önce hesap işletim ücreti alınıp alınmadığını sormak olmalı. Hesap işletim ücreti almayan çok sayıda banka var. Bunlardan birini seçerek yılda 120-200 liraya kadar tasarruf etmeniz mümkün.

Artık çoğu işlemin de internet üzerinden yapıldığını düşünürsek, bankalara hesap işletim ücreti ödüyor olmak hesaplı bir yol gibi görünmüyor. Bu nedenle hesap işletim ücreti olmayan bir banka seçmeye özen gösterin. Örneğin Senin Bankan’da hesap işletim ücreti yok. Buna ek olarak EFT, havale vb masraflar da yok. Böyle olunca banka işlemlerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Paranızın gereksiz ücretler için eksilmeyeceğini bilmek ve internet çağında şubesiz bankacılıktan faydalanmak herkesin hakkı.

Tasarruf denildiğinde aklınıza sadece para harcanırken yapılan tasarruf gelmesin, paranızı yatırıma dönüştürürken de tasarruf yapabilirsiniz.