Hem Çevreye Hem Bütçeye Katkı Sağlamak İçin Atık Yönetimi

12 Mayıs 2020

Sürdürülebilir bir dünya için akıllı bir tüketici olmak oldukça önemli. En ufak bir tüketim alışkanlığı değişikliği bile adeta bir kelebek etkisi ile yaşadığımız toplum için pozitif etkiler yaratıyor. En çok dikkat etmen gereken konulardan biri olan atık yönetimi için neler yapabileceğini merak ediyorsan seni İpek ile tanıştıralım.

İpek, hem bizim sağlığımıza hem de çevre sağlığına zarar verebilecek maddeler olan atıklar konusunda oldukça uzman. Doğru atık yönetimi yaparak çevreye verdiği zararı azaltıyor.

1) Doğal Kaynakları Koru

İpek, atık yönetimi ile hızlı bir şekilde tükenmekte olan doğadaki kısıtlı kaynaklarımıza sahip çıkarak, geri dönüşü olmayan bir zarar vermekten kaçınması gerektiğini biliyor. Satın alacağı ürünlere ilişkin bilgi sahibi oluyor. Örneğin tekstil sektörünün suları kirlettiğini bildiği için kıyafet alışverişini dikkatli yapıyor.  Sen de sürdürülebilir ve daha dayanıklı tekstil ürünlerini satın alarak bu konuda fark yaratmaya çalışmalısın.

Bu tavsiye sürdürülebilir bir dünya için oldukça önemli. Peki İpek bu konuda başka neler yapıyor?

2) Sürdürülebilir Eşyaları Kullan

İpek her alışverişinde farklı bir poşet kullanmaktansa tekrar kullanabileceği bez torbaları tercih ediyor. Bez torba, plastik torba kullanımından kaçınmayı sağlıyor ve bu da kirliliği azaltıyor. Bez torbalar plastik torbalardan daha dayanıklı olduğu için yırtılma ya da delinme gibi sorunlar yaratmadığı gibi her seferinde poşet ücreti ödemekten de sakınabilirsin. Böylelikle hem çevreye hem de finansal okuryazar bir birey olarak bütçene katkı sağlayabilirsin. Bundan sonra plastik poşet kullanımına son!

3) Daha Az Atık Üret

Atıkları azaltmak da birçok şekilde mümkün. Örneğin; İpek markete gitmeden önce alışveriş listesi yaparak ihtiyaçlarını belirliyor ve böylece gerçekten ihtiyacı olan şeyleri satın alıyor. Yemediği için bozulan ya da tarihi geçen ürünleri çöpe atarken üzüntü duymuyor ve gıda atığının önüne geçiyor.

4) Çöpleri Ayrıştır

Çöplerini plastik, cam ve ev atıkları şeklinde ayrıştırabilirsin. Organik atıklar, cam, plastik, kağıt ve metal atıklar ayrı ayrı sınıflandırıldığında geri dönüşüm işlemlerini kolaylaştırıyor. İpek, cam çöplerini belirli noktalardaki cam geri dönüşüm kutularına veya cam şişe kumbaralarına atıyor. Yeri gelmişken çevreye oldukça zararlı konulardan biri de kızartma yağları. Her ne kadar sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme tercih etsek de zaman zaman yediğin kızartmaların yağlarını lavaboya dökmemen gerekir. Kızartma yağını bir şişeye doldurabilir ve Alo Atık Hattı’nı arayarak adresinden aldırabilirsin.

5) Tamir Etmeyi Öğren

İpek kırılan, bozulan, biraz olsun eskiyen eşyaların hemen yenisini almak yerine onları tamir ederek bütçesini koruyor. Eşyaları hemen yenilemek yerine tamir etmek çok daha ekonomik bir çözüm olmakla birlikte çevreye de büyük katkı sağlıyor.

6) İstemediğin Eşyaları Bağışla

Artık kullanmak istemediğin eşyalar varsa atmak yerine ihtiyacı olan bir başkasına verebilir ya da bağışlayabilirsin. İpek kendisi için önemli olmayan bir eşyanın başkası için ihtiyaç olabileceğini biliyor.

7) Tehlikeli Atıklardan Kaçın

Bazı eşyalar yeniden kullanıma ya da geri dönüşüme açık değildir. Piller, boyalar, bilgisayar vb. elektronik eşyalar ve ampul gibi tehlikeli ürünleri mümkün olduğunca az ve gerektiğinde kullanmak ve kullanım süresi tamamlandığında da doğrudan çöpe değil atık noktalarına atmak gerekir. İpek bozulan eşyalarını biriktirerek her zaman geri dönüşüm kutularına atıyor ve ev çöpü ile karışmasını engelliyor.

8) Mutfak Atıklarını Kompostlaştır

İpek, atık yönetiminde özellikle mutfak çöpüne de nasıl bir çözüm bulacağını araştırıyor. Kompostlaştırma yöntemi ile yiyeceklerini saklayarak çürütmeyle zengin ve besleyici bir toprağa dönüştürüyor. Sen de kendi bahçen yoksa bile bir başkasının kullanmasına destek olabilirsin. Kompost yapmanın farklı yolları var. İlgili kaynaklardan neler yapabileceğine göz atabilirsin.