Gümüş Hesabı Nedir?

25 Mart 2020

Gümüş insanlığın uzun süredir hem yatırım hem de ziynet için kullandığı değerli madenlerden biri. Şimdi de dijital bankacılıkla gümüş alım satımından kar etmek mümkün. Peki nedir bu gümüş hesabı?

Alternatif yatırım  araçlarından haberdar olmanız zor oluyor olabilir fakat eğer bu yatırım araçlarını duyduysanız iyi bir araştırma yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bugün sizlere gümüş hesabını anlatacağız. Siz de gümüş hesabı açarak; gümüş gibi değerli bir madenin alım satımını yaparak gümüş hesabının getirisinden faydalanabilirsiniz.

Özellikle ziynet ve kuyum sektöründe kullanıldığı için gümüşe talep sürekli var. Yine gümüş de altın gibi sınırlı sayıda olduğu için sürekli olarak değişen bir değeri var. Hatta uzun vadeli düşünüldüğü zaman kazanç sağlamak da mümkün olabilir. Satın aldığınız kolyelerin birkaç yıl önceki fiyatlarıyla şimdiki fiyatları arasındaki farka bakarak bu değer artışını görebilirsiniz. Peki yatırım aracı olarak gümüş nasıl bir yatırım aracı.

Dijital bankacılık sayesinde bir gümüş hesabı açıp  1 TL karşılığında dahi 1000 saflıkta gümüş alabiliyorsunuz.  

Gümüş hesabı nedir?

Gümüş alımı yapabildiğiniz aynı şekilde de satabildiğiniz hesap türüne gümüş hesabı deniliyor. TL veya Amerikan Doları ile gümüş alım satımı yapabiliyorsunuz. Fiziksel olarak gümüşü almak isterseniz bu da mümkün. Yani bu hesaplarda gümüşü fiziksel olarak teslim alma şansınız da var. Sadece hesabınızdaki gümüşü alacağınızı bankanıza 20 gün önceden bildirmeniz gerekiyor.

Hafta içi her gün gümüş alım satımı yapabiliyorsunuz.

Gümüş Hesabı Güvenilir Mi?

Altın hesaplarında olduğu gibi aynı şekilde gümüş hesaplarında da devlet güvencesi var. 100 bin liraya kadar olan gümüş hesabı yatırımlarınız Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından devlet güvencesi altına alınıyor.

Anlık Takip Etmek Zorunda Mıyım?

Değilsiniz. Siz satın alma ya da satma talimatı verip sonrasında normal hayatınızın akışına dönebilirsiniz. Gümüş hesaplarında da alım emri verebiliyorsunuz.

Devlet güvencesi olduğu için ve ufak miktarlarla da satın alma yapılabildiği için gümüş hesaplarını da yatırım alternatifleriniz arasına ekleyebilirsiniz.