Finansal Okuryazarlık ve Ev Ekonomisine Faydaları

14 Temmuz 2020

Bütçeni en iyi şekilde yönetmen ev ekonomisi için oldukça önemli. Doğru para idaresi ile ev ekonomisine katkıda bulunman için  tam bir finansal okuryazar olan İpek’in bu husustaki tavsiyelerine kulak verebilirsin.

1) Bütçe planlaması yap

Finansal okuryazar bir birey olmak demek paranı doğru yönetmen demek. Bunun ilk adımı da bütçe yapmaktan geçiyor. İpek, parasının nereye gittiğini, hangi harcamaları yaptığını yakından takip ediyor. Her ay düzenli olarak bütçesini oluşturmayı ihmal etmiyor. Gelir - gider takibini yaparak finansal denge oluşturmaya çalışıyor. Bütçe çıkartarak gelecek için nasıl tasarruf edebileceğini bilirken ev ekonomisine de katkıda bulunuyor. Bütçede açık varsa alternatif gider kalemlerini gözden geçiriyor. Sen de bütçe yaparak hem kişisel hem de ev harcamalarını, gelir ve gider kalemlerini görerek paranı doğru bir şekilde yönetebilir ve finansal kararlar alabilirsin. Hazırladığın bütçenin basit, gerçekçi, ölçülebilir ve esnek olmasına dikkat etmelisin. Bütçenin tahmin ettiğin ve planladığın şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini ise mutlaka kontrol etmelisin. Bütçe yaparak finansal farkındalığa sahip olabilirsin.

2) Harcamalarını gözden geçir 

İpek, hem kişisel hem de evi için yaptığı tüm harcamaları düzenli olarak kontrol ediyor. Kredi kartı ile yaptığı ödemelerini de hesap ekstre hareketlerinden takip ediyor. Harcamalarını yaparken 50 - 30 - 20 denge kuralını uyguluyor. Denge kuralı, gelirinin %50’sini ihtiyaçlarına, %30’unu isteklerine, %20’sini ise birikime ayırmak anlamına geliyor. Sen de denge kuralını uygulayarak harcamalarını kontrollü bir şekilde yapabilirsin. Bütçeni zorladığını düşünürsen birikime ayırdığın pay hedefini %10 yaparak ihtiyaçlarını artırabilirsin. Bu sayede hane harcamalarını daha iyi planlayabilirsin. 

3) Hedeflerini belirle ve önceliklendir 

İpek, kararlı ve disiplinli bir şekilde finansal kararlar alarak hedeflerine ulaşmayı hedefliyor. Ancak birden fazla hedefi olduğu için öncelik ve önem sırası belirliyor. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini kendisi ve hanesi için en önemli olanlardan başlayarak hayata geçiriyor. Tüm hedefleri aynı anda yapmak finansal zorluk yaşamaya sebep olabiliyor. Örneğin İpek'in evinde yenilemek istediği eşyalar var. Ancak tesisatını yenilemesi için tadilat gerekiyor. Bu durumda tadilat işlerini önceliklendirip eşya yenilemesini daha ileri bir zamanda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Böylece her iki ödemeyi aynı anda yaparsa karşılaşacağı finansal sıkıntıdan kaçınıyor. Sen de hedeflerini ihtiyaçlara göre sıralayarak planlama yapabilirsin. 

4) Tasarruf yapmayı unutma 

Hem bireysel hem de ev ekonomisi için tasarruf yapmak gerekiyor. İpek, harcama yaparken mutlaka fiyat araştırması yapıyor. Böylece aynı ürünü daha ucuza alabileceği alternatifler belirliyor ve tasarruf ediyor. İpek, sadece harcamalardan para artırmanın değil, aynı zamanda kaynakları doğru ve verimli bir şekilde kullanmanın da tasarruf etmek için oldukça önemli olduğunu biliyor. Özellikle evde gereksiz yere her odanın ışığını açık tutmanın, aşırı su kullanımında bulunmanın, market alışverişinde tüketebileceğinden fazla meyve, sebze alışverişi yapmanın mali olarak kaçınılması gereken davranışlar olduğunun farkında. Sen de tasarruf yaparak artırdığın ve biriktirdiğin paralarla finansal hedeflerine daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsin. Ayrıca birikimlerini bir yatırım aracında değerlendirerek paranın değer kazanmasını sağlayabilirsin. 

5) Acil durumlara karşı hazırlıklı ol

İpek, beklenmedik şekilde ortaya çıkan koronavirüs döneminde karşılaştığı finansal zorlukların üstesinden gelirken acil durum fonuna başvuruyor. Sağlık, ani gelir kaybı, işsizlik, doğal afetler gibi durumlara karşı hazırlıklı olmak üzere bir kenara ayırdığı acil durum fonunu ihtiyaç durumunda kullanıyor. Sen de bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmak için acil durum fonunda yaklaşık üç aylık gelirin kadar olan miktarı biriktirebilirsin.