Finansal Okuryazarlık Eğitimiyle Bütçeni Daha Hesaplı Yönet!

23 Haziran 2020

Bütçeni en hesaplı şekilde nasıl yöneteceğini mi düşünüyorsun? Gelir ve gider dengesine nasıl dikkat edeceğini ve günlük harcamalarını nasıl daha kolay idare edebileceğini merak ediyor olabilirsin. Gerçek hayatta karşılaşacağın finansal zorlukların üstesinden gelmek için İpek’in tavsiyeleri sana yardımcı olabilir.

İpek para yönetimi konusunda tam bir uzman. Hem kişisel bütçesini hem de ev ekonomisini en doğru şekilde nasıl yöneteceğini iyi biliyor.

1) Bütçe Yaparak Harcamalarını Kontrol Altına Al

Finansal okuryazarlıkta en önemli konulardan biri bütçe yapabilmek. Gelir ve giderlerinin tamamı bütçeyi oluşturur. İpek, hem gelir hem de gider kalemlerini yazarak bütçesini dengede tutmak için hangi kalemlerdeki tutarları değiştirmesi gerektiğine karar veriyor. Düzenli bütçe ile harcamalarını kayıt altına alıyor. Birikim için para ayırmayı da ihmal etmiyor. Böylece hem kişisel hem de ev ekonomisi ondan soruluyor.

2) İstek ve İhtiyaç Ayrımı Arasındaki Farkı Düşün

İpek, istek ve ihtiyaç ayrımının bütçesini doğru bir şekilde yönetmesi için en önemli noktalardan biri olduğunu biliyor. İhtiyaçlar, hayatımızı devam ettirmek için gerekli olan ve gelirin büyük bir kısmının harcanıldığı masraflardır. Kira ya da konut kredisi ödemeleri, ulaşım, beslenme, fatura ödemeleri başlıca ihtiyaçlardır. Ancak bir yandan da daha rahat ve konforlu yaşamayı sağlayan istekler var. Hobiler, alışveriş, tatil, restoran giderleri de isteklere örnek verilebilir. İstek ve ihtiyaçlar herkes için her durumda aynı olmaz ve farklılık gösterir. İpek her ne kadar istekleri olmadan da yaşamını sürdürebilse de bütçesinden isteklerine pay ayırması gerektiğini biliyor. Bu durumda ihtiyaç kalemleri sonrası istek kalemlerinin ne olduğunu sıralayarak öncelik sırasına koyuyor. Ayrıca, istek ve ihtiyaçlarını satın almadan önce her zaman fiyat araştırması yaparak daha ucuz seçeneklerle tasarruf ediyor.

3) Dijital Bankacılık Avantajlarından Faydalan

İpek, para ile ilgili tüm işlemlerini dijital bankacılık hizmetleri sayesinde oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde yapıyor. Para çekme, para yatırma, ödemeler, hesap açma, para transferi, yatırım gibi akla gelebilecek birçok işlemi dijital platformlar üzerinden çok kısa sürede gerçekleştiriyor. Hem zaman tasarrufu hem de yapılan online işlemlerin kolaylığı beklentilerini karşılıyor. Hesaplarını istediği zaman kontrol ederek bütçede atladığı bir harcama var mı diye bakıyor. Ayrıca otomatik ödeme talimatı ile fatura ödemelerini zamanında ve düzenli bir şekilde yapabiliyor.

4) Kredi Notunu Öğren

Kredi notu finansal bir karnedir. Sen de eğer hala kredi notunu bilmiyorsan bir an önce öğrenmelisin. İpek; kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı ödemelerine bağlı olarak oluşturulan bu notun yalnızca kredi ihtiyacı olduğunda değil alım satım yaptığı birçok eşya için de kullanılabileceğini biliyor. Kredibilite ne kadar yüksek olursa finansal işlemlerde o kadar kolaylık sağlanır. Örneğin; ev ya da araba ihtiyacı için kredi çekmek istediğinde banka, kredi notuna bakar ve iyi bir not krediyi almak için oldukça belirleyicidir. 

5) Finansal Risklere Karşı Önlem Al

Finansal anlamda hiç beklenmedik ve istenmeyen durumlar da doğabilir. Bu tür doğabilecek finansal risklere karşı mümkün olduğunca önlem almak ve hazırlıklı olmak gerekir. Aksi halde kişisel ya da hane bütçesinde kayıplar olabileceği gibi eğer bir işletme varsa sermaye kaybı ile de karşı karşıya kalınabilir. Riskin büyüklüğüne bağlı olarak borçlanma durumuyla karşılaşılabilir. İpek, kendini nasıl koruyacağını bilerek risklere karşı bazen tam finansal koruma sağlamasa bile zararlarını azaltıyor.

Finansal anlamda doğru kararlar, borçlanmanın önüne geçer. Doğru yönetilen bütçe, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme keyfi ile hayatına devam ederek konfor sağlar.

6) Yatırım Kararlarında Dikkatli Ol

Birikimlerini güvenilir yerlerde tutmak ve atıl kalmamaları için yatırım aracında değerlendirmek İpek için çok önemli. Doğru bilgiyle para yönetimi yapmak ve riskleri dağıtmak yani birikimleri farklı yatırım araçlarında değerlendirmelisin. Altın, döviz, yatırım fonları, hisse senedi, tahvil gibi birçok farklı yatırım aracı bulunur. Sen de yatırım kararı verirken mutlaka bu alanda uzman birine danışarak olası riskler hakkında bilgi edinmelisin.