Faturaları Yüksek Gelenleri Mutlu Edecek 5 Öneri

04 Nisan 2019

Faturalar hepimizin hayatının gerçeği: elektrik faturası, su faturası, internet faturası, doğalgaz faturası, televizyon faturası gibi çok sayıda kalem var artık. Evden tasarrufa başlamak istiyorsanız faturalarda gelen ücretleri de düşürmelisiniz.

Cebinizin fatura yükünü azaltıp cüzdanınızı rahatlatacak önerilere gelin birlikte göz atalım.

       1. Elektrik faturası

Beyaz ev eşyalarını alırken sadece o anı düşünmeyin, bu satın alımların uzun vadeli sonuçları olacağını da düşünün ve tasarruflu aletleri tercih edin. Buzdolabı için sıcak eşyalardan uzak bir yer seçin. İki tarafında da 10 cm boşluk olsun ki buzdolabınız gereksiz yere ısınmasın... Şarj aletlerini telefon dolduktan sonra fişte de unutmayın.

Ayrıca elektrikte de artık tarifeler var. Elektrik sağlayıcınızı bile seçebiliyorsunuz, karşılaştırma yapın.

       2. Su faturası

Boşa akan sular hala en büyük gider kalemlerinden birini oluşturuyor. Bunları kısarsanız ayda 15-20 liraya kadar kar edebilirsiniz. 12 ayda 200 liraya yakın bir tasarruf aile bütçenize iyi gelecektir. Bir tüyo: Bulaşıkları elde yıkamayın. Makinedeki bulaşığın yıkanması için en fazla 12-15 litre su harcanırken, elde yıkarsanız 126 lt su harcıyorsunuz.

       3. Doğalgaz faturası

Kombiyi kapatmak yerine düşük ayarda çalıştırmayı tercih edin. Kombi her seferinde soğuyup baştan ısınınca faturalara yansıyor. Kombiler belli bir ısıyı korumak için daha az enerji harcıyor.

Bir diğer öneri ise kıyafet seçimlerimizle ilgili. Kış aylarında evde tshirt ile dolaşacak kadar bir sıcaklığa gerek yok. Daha kalın kıyafetleri tercih edebiliriz. Kazak, hırka kışın giymeyeceksek ne zaman giyeceğiz.

       4. İnternet faturası

Limitsiz internet için fatura ödüyorsunuz ama ay sonunda kotalı internetten bile az ödüyorsunuz. Çoğumuz böyle yapıyoruz.Bunun yerine paketleri karşılaştırın size uygun olanı seçin.

       5. Televizyon & Sinema faturaları

Online platformlar artınca yeni bir kalem daha açıldı. Dizileri izlemek için de artık para ödüyoruz. Aynı şekilde müzik için de para ödeniyor. Size tavsiyemiz aile hesaplarından da faydalanmanız. 3-4 kişi birleşince fiyat da uygun hale geliyor.