Evden Çıkmadan Kişisel Gelişimi Sürdürmenin Yolları

14 Nisan 2020

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evde kaldığımız bu dönemde geçirdiğin zamanı kendini en iyi şekilde geliştirmeye ayırmak istiyorsan ancak neler yapabileceğinden emin değilsen İpek’in evde kalarak yaptığı aktivitelerden ilham alabilirsin. İpek tasarruf konusunda uzman bir bankacı olmakla birlikte kişisel gelişimine oldukça önem veriyor ve şunları öneriyor: 

1) E-kitaplar en yakın arkadaşın olsun! 📚

Covid-19’un tüm dünyayı hızla sardığı bu dönemde #evdekal önlemiyle birlikte zaman geçirirken sıkılıyor olabilirsin. Ancak uzun zamandır vaktin olmadığı için kitap okuyamadığını düşünüyorsan, bir yandan evinin keyfini çıkarırken bir yandan binlerce e-kitabın zevkini çıkarabilirsin. İpek ücretsiz e-kitap seçeneklerini araştırarak tasarruf etmeyi ihmal etmiyor. Kitap okumanın yanı sıra sesli kitap uygulamalarını da kullanarak dinleme alışkanlığı kazanıyor. Her gün okuyacağın ya da dinleyeceğin bir kitap, daha fazla bilgi ile beslenmen anlamına geliyor. 

2) Online kursları takip et!💻

Evde kaldığın süre boyunca kendini geliştirmek istiyorsan online kurslara göz atabilirsin. İpek dünyadaki birçok üniversitenin ücretsiz çevrimiçi eğitim olanaklarından faydalanıyor. Üniversitelerin yanı sıra çalışmalarını takip ettiği farklı alanlardaki kurumların, sivil toplum örgütlerinin ve alanında uzman kişilerin kurs ve yayınları da dijital platformlar üzerinden yayınlanıyor.

İpek, iş hayatında daha önce zorlandığı konulardan, bilgisayarda kullanması gereken programlara ilişkin teknik kurslarla kişisel gelişiminin yanı sıra profesyonel hayatında da verimini ve başarısını artırıyor. Bankacılık sektöründe olduğu için finansal okuryazarlık, para yönetimi, yatırım, borsa ve dijital bankacılık kendisi için belirlediği favori kurslar ve bu sayede yeteneklerini geliştiriyor. Sen de yalnızca pandemi sürecinde değil, kişisel gelişimin pandemi sonrasında da sana yardımcı olacağını bilerek, ister profesyonel anlamda istersen yönelmek istediğin tamamen farklı bir alandaki online kurslara kayıt olabilirsin.  

3) Nefes egzersizleri yap, zihnini rahatlat! 🙆‍♂️

İpek nefes egzersizleri ile kendini sakinleştiriyor ve bu sayede dikkatini dağıtacak, kendisine endişe verecek ya da huzursuz hissettirecek düşüncelerden uzaklaşıyor. Ayrıca nefes egzersizi yaptığı geceler çok rahatlıyor ve daha konforlu uyuyabiliyor. Sen de kendini özgür hissetmek için her gün belirli bir vaktini nefes egzersizi yapmaya ayırabilirsin. Nefes egzersizlerinin yanı sıra farklı teknik ve seslerin kullanıldığı yöntemleri de tercih edebilirsin. Kaygılarından uzaklaşmak için günde yalnızca on dakika gerçekleştireceğin bir bu egzersizler ile daha üretken olabilirsin. 

4) Kişisel gelişim hakkında bir blog başlat! ✍️

Koronavirüs sürecindeki kişisel yolculuğuna ve bu süreçte hayatını nasıl yaşamayı tercih ettiğine ilişkin bir blog başlatabilirsin. Böylelikle kişisel gelişimin için uyguladığın yöntemleri başkalarıyla da paylaşarak yol gösterici olabilirsin. İpek, sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme ve pilates üzerine pratik bilgileri kendi blogu üzerinden yayınlıyor. Kendisini geliştirmek için kullandığı uygulamaları, okuduğu çalışmaları ve beklentilerini paylaşarak daha iyi bir hayatı nasıl yaşayabileceğine dair görüşlerini aktarıyor. 

5) Online müzik kursları ile enstrüman çal! 🎼🎻🥁🎺🎹

İpek, daha önce bir türlü vakit bulamadığı müzik enstrümanını evde kaldığı dönemde çalmayı öğreniyor. Ücretsiz kanallar ve kurslar üzerinden kolay öğrenme teknikleri ile kendisini geliştiriyor. Uzun zamandır başlamak istediğin ancak evde bir kenarda duran müzik aletini çalmayı öğrenmek için güzel bir fırsat olarak düşünebilirsin. Kendini geliştirdikten sonra hangi şarkıları çalmak istediğini şimdiden planlayabilirsin.

6) İlerlemeni ölç! 📈

Online eğitim kursları, yeni bir enstrüman, uzun zamandır okumak istediğin kitaplar derken kişisel gelişimini sürdürmek için aynı anda birden fazla konuda odaklanabilirsin. Ancak tüm bu konularda ne kadar ilerlediğini de mutlaka ölçmelisin. İpek, doğru yönde ilerleyip ilerlemediğini takip ediyor ve kişisel gelişimini sürdürüyor. Sen de seçtiğin çalışmalara devam ederek üzerinde çalıştığın şeyi yarıda bırakmadan kendinde ve hayat kalitende olumlu değişiklikler gözlemlemelisin.