Evde Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Yapılabilecekler

05 Mayıs 2020

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle, tüm yetkililer rehavete kapılmama ve evde kalma hususunda tavsiyelerde bulunuyor. Öğrenciler eğitim süreçlerine evden devam ederken, çalışanların büyük çoğunluğu home-office çalışma sistemine geçiş yapıyor. Üniversite öğrencisi olan Emir ise bu süreçte derslerine online olarak katılmaya devam ediyor. Acil bir ihtiyaç olmadıkça evden asla çıkmadığı için, evde geçirdiği vakti daha keyifli ve verimli kılacak yöntemler arıyor.

Sen de Emir’in eğlenceli ve pratik önerilerine kulak vererek evde geçirdiğin vakti daha kaliteli kılmaya ne dersin? Böylelikle hem evde sıkılma olasılığını azaltabilir hem de keyif ve sağlık açısından daha verimli bir yaşam biçimi benimseyebilirsin. 

1. Hobilerine Zaman Ayırmak İçin Harika Bir Fırsat

Hobiler, eğlenceli ve verimli zaman geçirmenin başlıca anahtarı demek yanlış olmaz. Emir, evde kaldığı bu süreci uzun zamandır vakit ayıramadığı film, dizi ve kitaplara yönelmek için değerlendiriyor. İzleyeceği ve okuyacağı eserleri seçerken, konularının iç karartıcı ya da fazla dramatik olmamasına özen gösteriyor. Böylece her filmin ve kitabın sonunda içi biraz daha ferahlamış ve yepyeni bilgiler öğrenmiş olabiliyor. 

Elbette Emir’in hobileri yalnızca filmler ve kitaplarla sınırlı değil. Kardeşiyle birlikte yapboz yapmaya ve oyunlar oynamaya da sıklıkla vakit ayırıyor. Sen de vakit geçirmekten en hoşlandığın aktivitelere bu dönemde daha geniş zaman ayırabilir, sanal müzeleri gezerek zihnini dinlendiren sanat eserlerine yönelebilirsin!

2. Ev Dekorasyonunda Yenilikler Dene

Emir'in uzun zamandır ilk kez evde bu kadar vakit geçiriyor olması, ev dekorasyonunda da küçük değişiklikler yapmak istediğini fark etmesine neden oldu. Sen de evindeki yaşam alanlarına bir göz atmaya ne dersin? Günlük hayatın yoğun temposu içinde bazen gözden kaçsa da, evindeki bazı eşyaların yerinden ya da varlığından sıkılmış olabilirsin. 

Emir, kendine izole ve ferah bir çalışma ortamı yaratmayı düşünüyor. Böylece hem salonda gözüne kalabalık görünen eşyaları azaltmak hem de düzenli bir çalışma masası hazırlamak için harika bir fırsatı olacak. Sen de ne zamandır düzenlemeye vakit bulamadığın çekmecelerin başına oturabilir, gözüne uyumsuz görünen eşyaların yerini değiştirebilirsin.

3. Bütçe ve Gelecek Planlaması Yap

Emir uzun zamandır ertelediği birçok iş olduğunu fark etti. Üstelik bu süreci ev ekonomisi ve tasarruf açısından ailesiyle yeni kararlar almak için oldukça iyi bir fırsat olarak görüyor. Ödemeler ve fatura işlemlerini dijital bankacılık kanalları üzerinden kolaylıkla hallederken bir yandan da son birkaç ayın harcama değerlendirmelerini yapabiliyor. Böylelikle dışarı çıkarak yaptığı masrafların söz konusu olmadığı bu dönemde, geleceğe dair planlar yapmak ve maddi açıdan koşullarını belirlemek de kolaylaşıyor. 

Sen de evde geçirdiğin zaman dilimini harcamalarını ve gelecek planlarını zihninde bir şemaya oturtmak, dilersen ödemelerini düzenli bir şekilde kayıt altında tutmak için değerlendirebilirsin. Salgın sona erdiğinde yapacaklarını planlayabilir, geleceğe karşı daha motive bir ruh hali içine girebilirsin!

4. Spor Aktivitelerine Zaman Ayır

Emir evde vakit geçirmenin hareket etmeye engel olamayacağını biliyor. Bu süreçte evde yapabileceği birçok spor aktivitesi ve egzersiz buldu. Sosyalleşmekten de geri kalmak istemediği için, birçok farklı eğitmenin dijital ortamda verdiği online derslere de vakit buldukça katılmaya çalışıyor, bu şekilde okul derslerinin yanında kişisel gelişimini geliştrimeye devam ediyor..

Vücut sağlığın, motivasyonunu ve ruh halini de etkiliyor. Sen de evde kaldığın süreci tamamen hareketsiz geçirmek yerine yoga, pilates ve fitness gibi çeşitli spor aktivitelerine zaman ayırmayı düşünebilirsin. Böylelikle her yeni güne daha zinde başlayabilir, sağlıklı yaşam için etkili bir adım atabilirsin. 

5. Önlüğünü Kap ve Mutfağa Gir

Emir'in yemek yapmakla pek arasının olduğu söylenemez. Genellikle basit yemekler yapmayı ya da dışarıdan yemek söylemeyi tercih ediyor. Ancak bu süreçte işin başa düştüğünün farkında. O da yemek yapmayı daha eğlenceli bir süreç haline getirmek için yeni ve değişik tarifler denemeye karar verdi. Üstelik böylelikle annesiyle birlikte mutfakta vakit geçirebiliyor ve birlikte yepyeni lezzetler keşfedebiliyorlar. 

Sen de internetten ve yemek kitaplarından ulaşabileceğin birbirinden farklı tarifleri deneyerek yeni tatlar yaratabilirsin. Denediğin tariflerden başarılı bulduklarını bu süreç bittiğinde sevdiklerinle birlikte geçireceğin eğlenceli akşam yemeklerinde kullanabilirsin. Sağlıklı beslenme rutinine uygun fit tarifler keşfedebilir ya da harika görünen tatlılara bir şans verebilirsin!