Dilediğin ATM’den Para Çekip Ücret Ödememenin Formülü

04 Nisan 2019

Para çekmek için kendi banka şubenizi bulma zorunluluğu ortadan kalktı ve artık tüm ATM cihazlarından para çekebiliyorsunuz. Peki ya para çekerken masraf ödememek, güzel olurdu değil mi? Evet masrafsız bir şekilde para çekmek mümkün.

Evet masrafsız bir şekilde para çekmek mümkün. Nasıl yapabileceğinizi gelin birlikte inceleyelim.

Paraya ihtiyacınız olduğu anda kendi bankanızın ATM cihazının bulunmadığı bir yerde olmak... Herkesin başına gelmiş olan bir durum. Bundan sonrası para çekmek için dakikalarca ATM aramaktan ibaretti. Artık bu durum değişti, bankalar ortak ATM uygulamasına geçti. Böylece dilediğiniz bankadan dilediğiniz anda ve miktarda para çekebiliyorsunuz. Yani paraya ulaşmak için kendi banka ATM cihazını bulmanıza gerek kalmadı.

Fakat bun uygulamada da sizin cebinizden para çıkması gerekiyor. Bankalar kendi ATM cihazları dışında başka bankadan para çekildiği zaman bir masraf çıkarıyor ve çekilen para için sizden bir ücret çekiyor.

Ne Kadar Ücret Ödüyoruz?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun açıkladığı düzenlemeye göre ortak ATM'lerden başka banka kartları ile 100 TL nakit çekiminde alınabilecek komisyon ücreti en fazla 2 lira 30 kuruş olabilecek... Buna ek olarak rakam yükseldikçe ücret de yükseliyor. Örneğin 100 liranın üstünde olan rakamlarda miktar da artıyor.

Masrafsız Yolu Yok Mu?

Var. Hem de çok kolay. Bir banka hesabı açmadan önce araştırma yapıyorsunuz. Hesap işletim ücreti, EFT, havale ücreti alıyor mu diye bakarken bir de başka ATM’den para çekersem benden ne kadar masraf alır diye de kontrol ediyorsunuz. Maaşınız bir bankaya yatıyor diye her ürünü o bankadan kullanmak zorunda değilsiniz, bankanızı değiştirebilirsiniz. Daha iyi oranlar veren, daha iyi hizmet sunan, daha kolay ulaşılabilen, daha hızlı işlem yapabilen, internet bankacılığı kuvvetli olan ve tabii ki masrafları daha az olan bir bankaya geçebilirsiniz.

Ortak ATM’den çekilen paralarda da masraf almayan bir banka seçebilirsiniz. Senin Bankan’da her ay 3 kez başka banka ATM’sinden ücretsiz olarak para çekebiliyorsunuz. Bu sayede ATM cihazından ücret düşünmeden para çekebiliyorsunuz. Hem paraya hızlı ulaşıyorsunuz, hem de masraf ödemeyerek tasarruf ediyorsunuz. Benzer kampanyaları olan başka bankalar da var tabii ki tercih sizin, aynı şekilde para da sizin. Sizin paranızı sizin kadar düşünen bir banka ile çalışın.