Dijital Bankacılık ile Hayatı Daha Pratik Hale Getirin!

31 Mart 2020

Evimden çıkmadan nasıl para transferi yapabilirim? Faturalarımı zamanında ödemek için ne yapabilirim? Parasal konularda yaptığın işlemleri daha kolay hale getirmek üzere bu sorular kafana takılabilir. Sorularına doğru yanıtları alman için seni İpek ile tanıştıralım.

İpek Hanım kendisi de alanında uzman bir bankacı olarak finansal işlemlerini dijital ortamlarda nasıl yapacağını oldukça iyi biliyor. Dijital bankacılık ile hayatını pratikleştirirken şunlara dikkat ediyor:

1) Şubeye Gitmeden Tüm İşlemlerini Yap

İpek, dijital bankacılık ile şubeye gitme ve sıra bekleme derdi olmaksızın her türlü işlemini dakikalar içinde hiç vakit kaybetmeden yapar. Sen de para transfer işlemlerini, yatırım hesaplarını, kredi kartı ya da kredi ödemelerini dijital bankacılık ile en kolay şekilde gerçekleştirebilirsin. İster bilgisayarından isterse cep telefonundan hesabına girerek işlemlerini yapabilir ve hesaplarını istediğin zaman kontrol edebilirsin. Ayrıca elektrik, su, doğalgaz, telefon, vergi gibi fatura ödemelerini de gerçekleştirebilirsin.

2) Otomatik Ödeme Talimatı ile Geç Ödenen Faturalara Son

İpek, otomatik ödeme talimatı ile faturaları geldiği zaman hesabından ya da yönlendirdiği bir kredi kartından ödemenin yapılmasını sağlar. Böylece geç ödemeden ve gecikme faizinden de kaçınmış olur. Dijital bankacılık hizmetleri ile parasından tasarruf eder.

3) Ek Masraflardan Kurtul

Banka şubesinde para transferi yaparken transfer ücreti dijital işlemlere göre daha yüksek tutardadır. İpek, dijital bankacılıkta masrafların çok daha düşük olduğunu bilir. Ayrıca bu hizmet yalnızca müşterilere değil bankaya da fayda sağlar. Bankalar da kendi masraflarından kısıntı yaparlar.

4) Teknolojiyi Takip Et

İpek, gelişen teknolojiyle birlikte tüm parasal işlemlerini dijitalde yapar. Örneğin cüzdanını evde unutmasına rağmen market alışverişini telefonunu kullanarak, temassız özelliğiyle yapabildi.

İpek yalnızca kendisi için değil çocuğunun da bütçesini aştığı için ilave paraya ihtiyacı olması durumunda işlem yapabileceğini bilir. Acil para göndermesi gerektiğinde mobil şubeden çocuğunun cep telefonuna para transferi yapar. Böylece kriz ortamı da kısa sürede sona erer ve cep telefonuna da kart gerekmeksizin para gönderimi yapılır.

 5) Acil İşlemlerinde de Yanında

İpek başka acil konularda da hızlıca geri dönüş alacağını bilir. Düğün, sünnet, yeni doğan bebek ziyareti gibi özel durumlarda da gereken altın ihtiyacını dijital bankacılık hizmeti ile banka ATM ve bankamatiklerinden alır. Sen de banka kartı ve kredi kartını kullanarak fiziki altın alabilirsin.

6) Çevrim İçi Alışveriş Keyfi

Her zaman kötü senaryo düşünmemek gerek tabii. İpek internette gezinirken çok beğendiği mavi kazağı nasıl alacağını düşündüğünde de çevrim içi alışveriş imkanlarından faydalanır. Sen de fiziki olarak vakit bulamadığın için alamadığın ihtiyaçlarını online alışveriş sitelerinden edinerek güvenli bir şekilde edinebilirsin. Ayrıca çevrim içi alışveriş yaparken farklı fiyat seçenekleri arasında kıyaslama yaparak bütçene en uygun seçeneği tercih edebilirsin.

7) Dijital Güvenliğini Sağla

İpek bankaların yasalar ve kendi kuralları çerçevesinde aldığı sıkı önlemlere ilaveten kendisinin de güvenliğini sağlaması gerektiğini bilir. Güvenilir sitelerden alışveriş yapar. Hesap hareketlerini kontrol ederek kendi dışında bir müdahale olursa en kısa sürede bildirir. Şifresini sürekli günceller ve ilave kimlik doğrulama ekler. Sen de dijital güvenliğini sağlamak için oldukça dikkatli olmalısın.