Debit Kart mı, Kredi Kartı mı?

01 Temmuz 2019

Nakitle alışveriş yapmanın kartla alışverişe göre çalınma ve kaybolma riski daha çok demiştik. Peki debit kart mı yoksa kredi kartı mı daha tasarruflu?

 

Başlamadan önce debit kart ile kredi kartının farklılıklarından bahsedelim. Debit kartın halk arasındaki adı banka kartıdır, banka hesabınızdaki paraya ulaşmanızı sağlar. Debit kartla alışveriş yaptığınızda bankadaki hesabınızda olan paranızdan harcama yaparsınız. Örnek vermek gerekirse; bankanızda 5000 lira paranız varsa debit kart ile harcama yaparken o 5 bin lira kadar harcatabilirsiniz. 100 lira alışveriş yaptıysanız, kartınızdan çekilir ve banka hesabınızda 4900 lira paranız kalır. Buna ek olarak debit kartların bazıları sizin ödül liralar, puanlar, ya da altın puanlar biriktirmenizi de sağlar. Kısacası; debit kart ile para taşımadan kendi paranızı harcayabilirsiniz, ödül kazanırsınız ve de bunları yaparken kendi paranızı kullanırsınız.

 

Kredi kartı da özellikle alışverişlerde kullanılan bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartının elinizde para yokken bile alışveriş yapmanıza olanak sağlamasına ek olarak taksit yaptırabilme özelliği olması da onun bu kadar popüler olmasının ana sebebi. Debit kartı anlatırken banka hesabınızdaki parayı harcadığınızı söylemiştik... Kredi kartı ise bu yönüyle debit karttan farklı. Kredi kartında aslında hesabınızda olmayan parayı da harcayabilirsiniz. Bankanız tarafından size bir kredi kartı limiti belirlenir. Örneğin sizin bankanızda 500 bin lira da olsa, 5 lira da olsa siz kredi kartınızın limiti kadar harcama yapabilirsiniz. Ay sonunda da kredi kartı borcunuza ait bir ekstre çıkar. Bu ekstrenin belli bir rakamını belli bir süre içerisinde ödemeniz ya da borcun tamamını ödemeniz sizden beklenir. Evet doğru kelime borç. Siz kredi kartı ile alışveriş yaptığınızda bankaya borçlanır sonra da o parayı geri ödersiniz.

 

Hangisi daha tasarruflu?

 

Tasarruf açısından bir inceleme yapmamız gerekirse sizin kredi kartını ya da debit kartı nasıl kullandığınız kartların cinsinden daha önemli. Kredi kartı ile ya da debit kartla istek ihtiyaç gözetmeksizin kendi bütçenizi kontrol etmeden alışveriş yaparsanız her ikisi de sizi tasarruftan uzaklaştırır...  Siz hangi kartla olursa olsun harcama yaparken kendi ihtiyaçlarınızı ön plana koyup, harcama zaaflarınızdan uzak durmalısınız.

 

Debit kartın kredi kartına göre şöyle bir avantajı var. Bankada para yoksa harcama yapamıyorsunuz. Yani bu bir nevi zorunlu bir tasarruf gibi oluyor. Kredi kartının aksine banka kartında sizin olmayan parayı harcamıyorsunuz.

 

Bu noktada unutulmaması gereken bir şey var: İster nakit olsun, ister kredi kartı ya da debit kart; onunla para harcayan sizsiniz. Tasarrufu hayatınızın bir parçası yapın ki paranızın kontrolü sizin ellerinizde olsun.