Debit Kart Kullanmanın Avantajları

20 Ağustos 2019

Debit kartlar daha da bilinen isimleriyle banka kartları; bankadan para çekip, para yatırmaya ve ATM cihazları aracılığıyla diğer işlemleri yapmanıza olanak sağlayan kartlardır. Kredi kartlarından farklı olarak taksit yapmaz, fakat katılım bankalarından alınmışsa faiz olmadan çeşitli ödüller biriktirmenizi sağlar.

Debit kartların sağladığı ilk avantaj güvenliktir. Paranızı çalınma veya kaybolma riskinden korur. Evde saklamak ya da başka bir yerde saklamak yerine paranızı bir banka hesabına yatırırsınız ve size bir debit kart verilir. Bu karta özel şifreniz ile dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Size özel verilen şifreyi banka personelleri de dahil kimseyle paylaşmamaya özen gösterin. Debit kartı kaybederseniz de anında bankanızı arayıp kartı iptal ettirmeyi ve yeni kart istemeyi unutmayın.

Debit kartların en önemli  bir diğer avantajı ise kişilere sağladığı kolay bir şekilde paraya ulaşılabilmesidir.  Yani debit kartlar sayesinde paranıza herhangi bir ATM aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bankalar genelde başka bankalardan para çektiğinizde sizden bir ücret keser fakat eğer Senin Bankan’a ait bir debit kartınız varsa da ayda 3 sefer ücret ödemeden başka bankalara ait ATM cihazlarından da para çekebilirsiniz.

 

Debit Kartların Alışverişte Faydaları Nelerdir?

Alışverişle ilgili faydaları saymadan önce direkt olarak bir mesajı sizinle paylaşalım: Debit kartta bankadaki paranız kadar harcarsınız. Yani sizi bilinmeyen sürprizlere sürüklemez. Eğer bankada paranız yoksa debit kartla harcama da yapamazsınız.

Nakit taşımaktan sizi kurtarması debit kartların en büyük faydalarından. Alışveriş sırasında parayı eksik mi aldım, bozuk para yok ya da bu çok büyük bir meblağ fazla mı verdim gibi kaygılardan sizi uzak tutar. Buna ek olarak siz de kart şifrenizi girmeden önce çekilecek tutarı kontrol etmeyi unutmayın.

Nakit alışverişte ödül puanlar kazanmanız neredeyse imkansız. Debit kartla ise harcarken de tasarruf edebilirsiniz.  Senin Bankan’dan alınan debit kartla yapılan alışverişlerde altın puan kazanabilirsiniz, kazanılan altın puanlar, Altın Puan hesabında birikir. Eğer Altın Puan Hesabınız yoksa otomatikman hesap açılır. Altın Puan’ınız 10 liraya ulaşınca gram altın olarak hesabınıza yatırılır.

Çoğu debit kartla internetten alışveriş yapabiliyorsunuz, yine bankaların internet ve mobil şubeleri aracılığıyla yapılan tüm harcamaları görebiliyorsunuz. Bu da sizin harcamalarınızı görmenizi ve daha rahat kontrol etmenizi sağlıyor.

Debit kartı hayatınızın bir parçası yaptıysanız paranızı güvende tutabilir, harcamalarınızı kontrol altına alabilir ve bu harcamalardan da ödüller kazanabilirsiniz.