Çocuklarımın Geleceği İçin Paramı Nasıl Değerlendirmeliyim?

30 Haziran 2020

Finansal olarak çocuklarımı güvence altına almak için neler yapabilirim? Çocuklarımın gelecekte parasal sıkıntılar yaşamaması için birikimlerimi nasıl değerlendirebilirim diye düşünüyorsan İpek’in dikkat ettiği tavsiye niteliğindeki hususlar faydalı olabilir.

İpek, tasarruf etmesini ve hem kendi ekonomisini hem de ev ekonomisini en iyi şekilde yönetmesini bilir. Tam bir finansal okuryazar! Çocuklarının geleceğini riske atmadan, onların geleceğini düşünerek doğru adımları atar. Doğru adımları atarken şunlara dikkat eder:

1) Çocuklarını Finansal Konularda Bilinçlendir!

Çocuklarının geleceği için her ne kadar bilinçli kararlar verse de onların da farkındalık kazanmasını sağlamak İpek için çok önemli. Çocuklara küçük yaşlardan tasarruf etmeyi, bütçe yapabilmeyi, yatırım konusunda bilgi sahibi olmayı öğretmek ilerleyen dönemlerde yaşayabilecekleri zorlukları önler. Erken yaşta edindiği bilgiler doğru harçlık yönetiminden yetişkin olduklarında kazanacakları paranın yönetimine kadar uzanır. Parasal konularda konuşmak, örneğin bir market listesini birlikte yaparak onların finansal kararlar vermelerini sağlamak gerekir. Böylece paranın değerini, hangi yiyeceğin ne kadar olduğunu çocuklar kendileri gözlemler. Ucuz ve pahalı arasındaki farkı anlayabilir. En önemli noktalardan biri olan istek- ihtiyaç ayrımını da yapabilirler.

2) Çocukların İçin Tasarruf Hesabı Aç!

Çocukların finansal geleceği için ilk adımlardan biri tasarruf hesabı açmaktır. İpek, küçük küçük yaptığı birikimleri çocuğu için açacağı bir tasarruf hesabında biriktirmesinin ileride ona en büyük faydayı sağlayacağını bilir. Çocuklar da harçlıklarından para ayırarak, tasarruf hesaplarına yatırmak için bankaya gitmeyi heyecanla bekler.

Çocuklar için açılan tasarruf hesabında yıllar içinde yapılan birikimler ileride eğitim, sağlık harcamaları gibi önemli konulardaki ihtiyaçları karşılar. Sen de tasarruf hesabı açabilirsin. Tasarruf hesabı açarken hesap açılış tutarı, masrafları, ilgili yaş grubu ve ödemen gereken ilave tutarlar olup olmadığını öğrenmen gerekir. Farklı tasarruf hesaplarını araştırarak en uygun seçeneğe karar verebilirsin. Tasarruf hesabıyla çocuklarının geleceğine şimdiden yatırım yapabilirsin.

3) Birikimlerini Yatırım Aracında Değerlendir!

İpek için yatırım konusu önemli çünkü birikimlerini yalnızca vadesiz hesapta tutmanın yeterli olmadığını bilir. Zaman içinde parasının değer kaybı yaşamaması için bir yatırım aracında değerlendirir. Doğru tercihler yapmak için öncelikle yatırım hesapları ve yatırım araçları konusunda bir araştırma yapar.

Yatırım yapmak için işin uzmanı bir finansal danışmana sormak önemlidir.  Sen de araştırarak şartları ve getirisi kendine en uygun şartlara sahip yatırım hesabını belirleyebilirsin. Yatırım hesabındaki birikimlerin zaman içinde nasıl değiştiğini çocuklarla birlikte gözlemlemen ilgilerini artırır. Bankada açılan yatırım hesabına belirli miktarlar yatırarak çocuğunun gelecekteki tüm giderleri için şimdiden kaynak sağlayabilirsin. Birikimlerin aile bütçesine de ileride katkı sağlayarak finansal olarak zorlanmanın önüne geçer.

4) Faizsiz Yatırım Seçeneklerini Değerlendir!

İpek, yatırım konusunda faizsiz bankacılık seçeneği olan katılma hesaplarını da tercih eder. Katılım bankalarında açtığı birikim hesaplarıyla uzun vadede küçük birikimlerini değerlendirir.

Faizsiz bankacılığın en önemli prensibi, paranın hiçbir şekilde faizle temas etmemesidir. Konunun uzmanı profesyonel yöneticiler tarafından yönetilen yatırım fonları riski dağıtarak oluşturulur.

İpek katılma hesabına o ay ödeme yapamayacak durumda olursa, ödeme atlatabileceğini bilir. Ayrıca bazı acil durumlar ortaya çıktığında ve beklemediği şeylerle karşılaştığında da vadesinden önce parasını çekebilir.

5) Hayat Sigortası ile Önlem Al!

İpek, hayatta her duruma karşı mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaya çalışır. Sen de vefat durumunda çocuklarına ne olur diye düşünüyorsan hayat sigortası yaptırabilirsin. Böylece eşin ya da atadığın bir vasi ile çocuklarını büyütmek için gerekli finansal araçlar sağlayabilirsin. Sana bir şey olması durumunda hayat sigortası, çocuklarına finansal destek sağlar.