Cep Telefonu Faturasından Tasarruf Etmenin 3 Yöntemi

25 Haziran 2019

Cep telefonu özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle birlikte hepimizin yol arkadaşı haline geldi. Öyle ki cep telefonları artık bir anda bankaya bile dönüşebiliyor, internetten her şeyi halletmemizi sağlıyor. Peki faturalar? Onları nasıl dizginleyebiliriz? Bu yazımızda size birkaç yöntem sunalım.

Fatura tutarını düşürmenin yöntemleri aslında çok basit. Sihirli bir anahtar var: ARAŞTIR, KARŞILAŞTIR, DENE. En önemlisi de kullanmadığın özellik için para ödeme.

 

            Firmaları Karşılaştırın

Marka bağımlısı olmak yerine cebinizin ekonomisini takip edin. Denemekten çekinmeyin. Aynı paket bir GSM operatöründe 60 lirayken diğerinde 45 liraysa paranızı boşa harcamanıza gerek yok. 12 ayda 150-200 liraya kadar kar edebilirsiniz. GSM değişikliklerinde yeni firma bazı promosyonlar da yapıyor, bunlardan faydalanmayı da unutmayın.

 

            Tarifeleri Araştırın

Ben GSM firmamı değiştirmek istemiyorum, bu GSM firması içinde de iyi alternatifler var diyorsanız. Cep telefonu faturanızın detaylı dökümüne bakın. Eğer SMS kullanmıyorsanız SMS, internet kullanmıyorsanız da internet için ücret ödemeyin. GSM firmasının sunduğu paketlerden indirimli ve bu özelliklere para ödemediğiniz bir tarife seçin. Harcamadığınız SMS, konuşma ya da internet için para ödemeyin. Örneğin 5000 SMS, 5000 DK, 5 GB internet olan bir tarifeniz var ve siz 1GB internet, 100 SMS ve 100 DK konuşma kullandıysanız, operatörünüzde size uygun olan başka bir tarifeyi seçin.

 

             Wifi Bulduğunuzda Faydalanın

Cep telefonu faturalarında en yüksek ücret internet paketleri için ödeniyor. Siz de paketinizi aşmadan internetin nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız. İnternet noktalarında wifi’dan faydalanın. Evden çıkmadan önce şarkıları, videoları indirin. Görüntülü konuşma için wifi olan noktaları değerlendirin. Hatta uygulama güncellemelerini de bu noktalarda yapın. Buradaki hedefimizi internet açısından küçük bir pakete sığıp, internet gerektiren büyük işlemlerimizi ücretsiz olarak yapmak.

 

Size bir de tüyo verelim: Bazı oyunlar da reklamları göstermek için interneti kullanıyor. Bu oyun için wifi olmayan ortamlarda interneti kapat seçeneğini seçerseniz, oyunları reklamsız olarak da oynayabilirsiniz. Ayrıca whatsapp uygulamasında da size gönderilen fotoğrafların size sorulmadan indirilmesini kapatabiliyorsunuz. Böylece sizin açmak istemediğiniz fotoğraflar için internet harcamazsınız.

 

Cep telefonu faturası hepimizin her ay gider tablosunda yer aldığı için ayda 15-20 lira bile tasarruf etseniz yeterli. Yıl olarak hesaplayınca sırf telefonu biraz daha dikkatli kullanarak önemli bir rakam tasarruf etmiş olacaksınız.