Big Data & Small Data

23 Ocak 2019

Teknoloji çağından yavaş yavaş enformasyon çağına doğru adım atıyoruz. Artık data firmaların sahip olduğu özsermaye, aktif, karlılık gibi ana kalemlerin yanında zikrediliyor. Günümüz kuruluşunun elinde ne kadar bilgi varsa, onu kullanabileceği alan sayısı, stratejik güç de aynı oranda. İşte çok fazla dataya sahip olup, bunları nasıl daha iyi kullanacağı üzerinde çalışan kuruluşlar Big Data kavramıyla oldukça haşır neşir oldu yıllardır. Big Data aşağı, Big Data yukarı dolanıp duruyoruz.

Pazarlamanın, özellikle nöro pazarlamanın gurularından Martin Lindstrom olaya bambaşka bir bakış açısı kattı ve tüm bildiğimiz doğruları yanlış çıkartan örnekler vererek nevrimizi döndürdü. Yani kitabı Small Data’ da Martin, bütüne bakmanın çoğu zaman önemli kararlar vermek için yeterli olmadığını, çığır açmak isteyen, sorunlarına çareler bulmak isteyen kişilerin detaylarda gezinmesi gerektiğini oldukça başarılı bir şekilde açıklıyor.

Danışman olarak görev aldığı birçok firmanın, Big Data anlayışı ile çözülmesi imkânsız gözüken problemlerinin altından kalkmış Martin. Batmak üzere olan firmasını kurtarmak isteyen, önemli bir zorlukla karşı karşıya kalan, milyarlarca dolar ciro üreten firmalar kurmak isteyen iş adamları kapısını çaldığında hemen hemen aynı metodu izlemiş.

Ülke, firma, müşteri hakkında detaylı analizler, raporlar temin edip incelemek yerine her defasında müşterinin, potansiyel müşterinin, halktan herhangi birisinin bizzat kendi evinde, işyerinde mülakatlar yaparak hayatlarının ipuçlarını almaya çalışmış. Kimi zaman buzdolabındaki magnet, kimi zaman birilerini selamlama şekli veya evde bulunan oyuncaklar, e-ticaret, gıda, perakende gibi çok farklı sektörlere çözüm üretebilecek detaylar, ipuçları vermiş.

Profesyonel çevrelerce pek de doğru gözükmeyecek, sonuçları kuşkuyla karşılanacak bu yöntem, aslında bizim kökenlerimize de işaret ediyor. “İnsan sarrafı” olmak, bir işadamının sahip olması gereken en önemli özelliklerdendir, aslında herkes için çok önemli bir değerdir insanın halinden, görünüşünden birçok şeyi anlayabilmek, ona göre hareket edebilmek, kararlar alabilmek. Tıpta da mikroskopu alıp bir canlıya ait raporları incelemek yerine bizzat canlının kendisine çevirmek çözüm üretir çoğu zaman, öyle değil mi?