Bayram Öncesi Harcamaları Dengelemek

28 Temmuz 2020

Harcamaları dengelemek ve masraflar açısından gerçekçi bir bütçe planlaması oluşturmak, her zaman söylendiği kadar kolay olmayabiliyor. Sen de tasarruf ve birikim yapmak konusunda zorlananlar arasındaysan, İpek'in tavsiyelerine gönül rahatlığı ile kulak verebilirsin. Çünkü yaklaşan Kurban Bayramı, İpek ve ailesi için de güncel bir bütçe planlaması oluşturmanın vesilesi oldu. Alanında uzman bir bankacı olarak çalışan İpek, yaz tatili ile birlikte normalden fazla seyreden masrafları kontrol altına almaya karar verdi. Birikim yapmanın ve tasarruf etmenin temel yolunun sistemli bir düzen kurmaktan geçtiğini düşünen İpek'in uyguladığı yöntemlere göz atmaya ne dersin? Böylelikle sen de bayram öncesi harcamalarını dengeleyebilir, ev ekonomisi açısından çok daha pratik ve kalıcı çözümlere imza atabilirsin!

1. Dijital Bankacılık Kanalları ve Ev Ekonomisi Uygulamaları

Ödemeler, ihtiyaçlar, hobiler, masraflar, kaçamaklar... Sen farkında olmasan da aylık kazancının ya da gelirinin bir anda yarıya inmesine neden olan birçok faktör olabiliyor. Bir banka çalışanı olmasına rağmen İpek'in de söz konusu faktörler nedeniyle bütçe planlaması yapmakta sık sık zorlandığını itiraf etmek gerek. Bu nedenle İpek harcamalarını dengelemek için çıktığı yolda ilk adımı sistemli bir bütçe planlaması oluşturmaya ayırmaya karar verdi. Teknolojinin günümüzdeki nimetleri sayesinde yatırım hesaplarını, gelir ve gider kaynaklarını istediği her an ve her yerde kontrol edebiliyor.

Dijital bankacılık kanalları, telefonunun ya da bilgisayarının ucunda tüm hesaplarını dilediği şekilde kontrol edebilmesini sağlıyor. Beklenmedik giderleri ya da günlük ihtiyaç masraflarını ise, ev ekonomisi uygulamalarından yararlanarak listeliyor. Böylelikle bir ay ya da bir hafta içerisinde kazandığı ve harcadığı para miktarını karşılaştırabiliyor, sürprizlere karşı daha hazırlıklı davranabiliyor. 

2. Tasarruf Kanallarını Belirleme

Her insanın ya da ailenin yaşam biçimi, alışkanlıkları, günlük rutini ve ihtiyaçları bir diğerinden farklı. Bu sebeple her insanın tasarruf kaynağı yaratabileceği kanallar da farklılık gösterebiliyor. İpek'in harcamalarını dengelemek için uyguladığı ikinci adım, ihtiyaçlarını ve lükslerini birbirinden ayırarak çeşitli tasarruf kanalları belirlemekten geçiyor. Örneğin çalıştığı bankanın servis imkanı olmasına rağmen İpek'in işe arabayla gidip gelmesi, lükse kaçan bir masraf kaynağı yaratıyordu. İpek yakıt masrafını azaltmak ve etkili bir tasarruf kaynağı oluşturmak için, bir süreliğine işe servisle gidip gelmeye karar verdi.

İpek haftalık mutfak alışverişinin büyük çoğunluğunu plansız bir şekilde gerçekleştirdiği için, fazladan harcama yaptığını fark etti. Artık alışverişe çıkmadan önce dolapları iyice gözden geçirerek hangi besinlere ya da malzemelere ihtiyaç duyduğunu listeliyor ve daha sonra marketin yolunu tutuyor. Sen de bütçe planlaması esnasında ilk etapta gözüne çarpmayan alışkanlıklarını ve harcama şekillerini gözden geçirebilir, hiç beklenmedik tasarruf kanalları yaratabilirsin.  

3. Abonelikleri ve Alışkanlıkları Değerlendirme

Söz konusu alışkanlıkları gözden geçirme olduğunda, birkaç önemli faktörden söz etmeden geçmek olmaz. Neredeyse her insanın artık eskisi kadar ilgisini çekmeyen bir hobisi, sürdürmekten sıkıldığı bir rutini ya da gözden kaçırdığı harcamaları vardır. Örneğin İpek, bir hevesle başladığı spor salonuna artık koronavirüs salgınının yarattığı koşullar ve gündelik hayatın koşuşturmacası nedeniyle neredeyse hiç uğramadığını fark etti. Yıllar önce abone olduğu derginin birçok yazarının değiştiğini ve artık dergi kargoyla eline ulaştığında okumadan kitaplığa kaldırdığını gözlemledi.

Bahsi geçen abonelikler ve rutinler, İpek'in aylık bütçe planlamasını doğrudan etkileyecek ölçüde yüksek ücretler barındırmıyor elbette. Ancak ilgisini çekmeyen ya da katılım göstermekte güçlük çektiği unsurlara harcama yapmaya devam etmesi, sence de anlamsız değil mi? Sen de harcamalarını dengelemek için İpek gibi aboneliklerini gözden geçirebilir, gereksiz harcamalarının üstünü çizebilirsin. 

4. Planlı Bayram Alışverişi

Bu yıl Kurban Bayramı, önceki yıllardan ve geleneklerimizden alışık olduğumuz kadar kalabalık ve hareketli geçmeyecek. Tüm vatandaşlara #evdekal çağrısı yapılan bu dönemde, bayram alışverişi de eskiye nazaran daha ekonomik ve bütçe dostu bir liste çerçevesinde ilerleyecek gibi görünüyor. Ancak sen de İpek gibi ailenle coşkulu bir bayram geçirmek ve gönlünce alışveriş yapmak istiyorsan, planlı bir alışveriş listesi oluşturman son derece önemli.

Bayram ziyaretleri ve misafir ağırlamaları için ayıracağın alışveriş bütçesini yatırım hesabına aktarabilir, yalnızca ailenle kutlayacağın bayram günleri için bir ihtiyaç listesi çıkarabilirsin. Alışveriş öncesinde farklı süpermarket zincirlerinin kampanyalarını takip edebilir, daha kaliteli ve ucuz ürünleri satın alabilirsin. Kısacası salgın nedeniyle daha mütevazı geçecek bayramı bütçe planlaması açısından bir fırsata dönüştürebilir, kendine bir yatırım hesabı oluşturabilirsin.