Başka Banka ATM’sinden Para Çekerken Nasıl Tasarruf Edilir?

28 Şubat 2020

Size debit kartları anlatan yazılarımızda bu kartların parayı taşıma zorunluluğu olmadan sizi bankadaki paranıza ulaştırdığını söylemiştik. Peki bulunduğunuz yerde başka bir bankanın ATM cihazı varsa nasıl ücret ödemezsiniz?

 

Bankaların oluşturduğu ortak ATM anlayışıyla birlikte artık dilediğiniz bankanın ATM cihazınızdan hesabınızdaki paraya ulaşabiliyorsunuz. Peki bu ücretsiz mi? Çoğu bankada bu sorunun cevabı ne yazık ki; hayır. Bankalar başka bankaların debit kartları ile yapılan bakiye sorgulama ve hesaptan para çekme işlemleri için belli bir ücret alıyor. Bu ücret genelde bankadan çekilen paranın miktarına göre değişiyor.

 

BDDK'nın son düzenlemesine göre ortak ATM'lerden farklı kartlar ile 100 liralık para çekiminde alınabilecek komisyon ücreti 2 lira 30 kuruş ile sınırlandırıldı. 100 liranın üzerinde çekilen paralarda da benzer oranlarda rakam yükseliyor. Yani paranızı çekerken paranızın bir kısmını para çekme ücreti olarak bırakmak zorunda kalıyorsunuz.

 

Peki ortak ATM’den para çekerken oluşan bu masraflardan nasıl kurtuluruz?

 

Başka banka ATM’sinden para çekerken ücret ödemek istemiyorsanız, ilk olarak yapmanız gerekenlerden birisi ATM cihazlarını iyi konumlandırmış bir banka ile çalışmak. Böylece ATM cihazlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Bu konuda tasarruf etmek için en kolay yöntem ise başka banka ATM cihazlarından da para çekebilmeyi kolaylaştıran bir banka seçmek. Örneğin Senin Bankan kullanıcıları her ay 3 kez başka bankaların ATM’lerinden ücretsiz olarak para çekebiliyor. Tüm bankaların ATM cihazlarından yapacağınız para çekme işlemlerinizde oluşan komisyon bedeli Senin Bankan tarafından karşılanıyor. 2000 liraya kadar Senin Bankan’a ait debit kartla ücretsiz bir şekilde para çekip, başka bankaya ödenecek komisyon tutarından tasarruf edebiliyorsunuz. Buna ek olarak şubesiz ve dijital bankacılığa da geçmiş olduğunuz için Senin Bankan’da hesap işletim ücreti, EFT ücreti ve Havale ücreti gibi ücretler de ödemiyorsunuz.

 

Devir tasarruf devri, sadece satın alırken değil, paranızı kullanırken de tasarruf etmeye özen gösterin.