Bankacılıkta Tercih Sebebi: Masrafsızlık

13 Şubat 2020

Bankada hesap açmanız ve böylece paranızı çalınma ve kaybolma riskine karşı korumanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki tüm bankalar birbirinden farklıyken banka seçimini nasıl yapmak lazım?

Banka seçerken dikkat etmeniz gereken diğer noktaları sıralayalım:

 

  • Bankanızın önemli noktalarda şube ve ATM cihazı olsun. Vaktinizi banka şubesi aramakla geçirmeyin.

 

  • Bankanızın iyi bir dijital ayağı da olsun. Hayatın hızlandığı ve teknolojinin hayatın her alanına yayıldığı günlerden geçiyoruz. Artık bankalar da şubesiz bankacılığa geçti. Sizin bankanız da evinizdeyken tek bir tıkla ya da bir uygulamayla sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilmeli.

 

  • Önemli olan bir diğer nokta ise oranlar. Banka ile çalışma nedenlerinizden birisi de paranızın değerlenmesi. Hal böyleyken size en avantajlı oranları sunan banka ile çalışmak da iyi bir tercih olacaktır.

 

  • İlk tercih sebeplerinden biri masrafsızlık olmalı. Ne demek masrafsızlık? Yani bankanız sizden EFT, havale, hesap işletim ücreti gibi kesintiler yapmamalı. Böylece sizin olan paranız size kalmalı. Bir banka ile çalıştığınız zaman siz paranızı bankaya yatırıyorsunuz ve banka bu paranızı katılım bankasıysa reel sektörde, diğer bankalarsa başka şekillerde değerlendiriyor. Yani sizin paranızdan banka da para kazanıyor. Buna ek olarak bazı bankalar bu bankadan hesap açtığınız için sizin hesaplarınızdan yıllık ya da altı aylık bir ücret kesintisi alıyorlar, buna da hesap işletim ücreti deniliyor.

 

Yine aynı şekilde dijital şubeleri kullanmanıza rağmen sizden EFT ve havale ücreti adı altında masraf alan bir bankayı tercih etmemeniz de sizin yararınıza olur.Bu yönde bir talep yoğunluğu olursa bankalar da bazı işlemler için ücret almayarak masrafsızlık için çalışmalar yapabilir. Bunu hali hazırda uygulayan bankalar da var. Örneğin Senin Bankan’da yukarıda saydığımız EFT, havale, hesap işletim ücreti için para ödemiyorsunuz. Bunlara ek olarak her ay 3 kez başka banka ATM cihazlarından da ücretsiz para yatırıp çekebiliyorsunuz.

Hayatın her alanında olduğu gibi banka seçerken de tasarrufu ön planda tutmalısınız. Yatırımlarınızın kesintiler ve ücretler sebebiyle erimemesi için siz de masrafsız bankacılığı tercih edin.