Az Parayla Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

09 Eylül 2019

Az para ile yatırım yapmayı düşünenler genelde bu parayı birikim ile oluşturduğundan dolayı daha planlı bir yol haritası izlemeli ve parasını korumayı da öncelikli olarak düşünmeli. Her hamle defalarca düşünülmüş hamleler olmalı.

İyi Bir Araştırma

Tek tek harcamalarınızı incelediniz. Tasarruf yapabileceğiniz kalemleri araştırdınız ve istek harcamalarınızdan kıstınız. Böylece artık yatırım yapabilecek kadar bir miktar paranız var. Yaptığınız bu zahmetler boşa gitmesin istiyorsanız; yatırım yapmadan önce sıkı bir araştırma ve takip yapmalısınız. Günlük dedikodulara kapılmak yerine daha sağlıklı kararlar vermek için yatırım yönteminizi uzun bir süre araştırın ve sonrasında karar verin.

Risk Almayı Ne Kadar Seviyorsunuz?

Bir anda büyük gelir getiren yatırımların çoğu hızlı bir şekilde büyük kayıplara da yol açabilir... Bunun adına yatırımcılıkta risk deniliyor. Yapılan yatırımlarda risk seviyesi yükseldikçe kazanma ve kaybetme rakamları da artabiliyor. Yatırım öncesi kendi adınıza ne kadar riske girebileceğiniz yönünde karar vermelisiniz. Risksiz yatırım yöntemleri de var, riskli olanlar yerine risksiz olanları da tercih edebilirsiniz. Ya da en az riskli hatta risksiz olanları da tercih edebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Parasını yatırıma ayıran neredeyse hiç kimsenin parası bir günde iki katı olmamıştır. Bu iki üç günde de olması mümkün olan bir olay değil. Yatırım işi genelde sabır ve planlama ile olan bir iştir. Yani siz yatırım kararı alırsınız, bu kararın gerektirdiği araştırmaları yaparsınız ve sonrasında bir yatırım aracı seçersiniz. Sonrasında yatırımı yaparsınız ve belli bir süre sonra yatırımınız size kar ettirir ya da ettirmez. Siz yatırım süresi boyunca gelişmeleri takip etmeye yine devam edebilirsiniz, fakat bunu bir takıntı haline getirip ani alış satış hareketleri yapmamalısınız. İyi araştırıp, doğru bir karar almışsanız ve yatırımınız hakkındaki gelişmeleri takip ediyorsanız, tek ihtiyacınız biraz sabır.

Hedefleriniz Gerçekçi Olsun

‘Hedefi uzay olarak belirleyin siz gökyüzüne çıksanız da bu bir kardır’ gibi motivasyon sözleri sizi yatırımda başarıya götürmez. Yatırım daha gerçekçi ve ayağı yere basan planlar ister. Gelir sağlamak, hemen zengin olmaktan daha gerçekçi bir karar. Bu nedenle ilk hedefiniz bir gelir sağlamak olsun. Kendinize birkaç ufak hedef de belirleyin, örneğin; arabanın peşinatına ulaşma hedefiniz olsun ve bu rakama ulaştığınızda bu hedefinizin gerektirdiği satın almayı gerçekleştirin.