Aylık Ne Kadar Tasarruf Etmeliyim?

30 Eylül 2019

Ayda ne kadar tasarruf etmek istediğimizi belirlemenin en güzel yolu kendimize bir hedef belirlemek. Varmak istediğimiz bu hedefe ayda ne kadar birikim yaparsak varabiliriz sorusu da bizim aylık tasarruf miktarımızın belirlenmesinde önemli bir rol oynayacak. Örneğin tatil, araba, eğitim gibi hedefler sizi tasarruf ve biriktirme konusunda motive edeceklerdir.

Burada en önemli nokta bu hedefler için belli bir tutarı sürekli olarak bir yerde biriktirmek.

Toplam aylık tasarruf rakamınız ise en az toplam gelirin %10’u kadar olsun. Bu tutarı bir katılma hesabında değerlendirerek hem paranın çalışmasını sağlayabilir, hem de çalınma, kaybolma gibi tehlikelere karşı paranızı güvence altına alabilirsiniz.

Hedeflerimizi de önem ve aciliyete göre üç zaman aralığında sınıflandırabiliriz.  Böylece her şey için aynı miktarda biriktirmek ve aynı anda sonuç almak zorunda hissetmezsiniz.

A-) Kısa dönem:

1 yıldan kısa sürede ulaşmak istediğimiz hedefler, örneğin tatil için biriktirilmesi gereken para.

 

B-) Orta Dönem:

1 ila 5 yıl arası olan hedefler; evlilik planları buna güzel bir örnek olabilir.

 

C-) Uzun Dönem:

5 yıldan daha uzun süren hedefleri bu sınıfa  koyabiliriz. Örneğin emeklilik planlarınız ve ev alma planlarınız bu hedefler için uygun.

 

Biriktirmeye başladıkça zaman içerisinde ekonomik koşullara göre hedeflerinizde güncelleme yapabilirsiniz. Örneğin almak istediğiniz arabanın fiyatı artınca benzer ve daha uygun bir model için biriktirmeye devam edebilirsiniz. Para biriktirme alışkanlığınızla birlikte biriken rakam da artınca finansal huzurunuz da artacaktır.

Daha fazla para biriktirmek için kendinize ek gelir kaynakları bulabilirsiniz. Tasarruf yöntemlerini izleyerek elektrik, tv üyeliği, su ve diğer harcamalardan kısabilir bu parayı birikiminize aktarabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise ihtiyaç ve istek ayrımını iyi yapmak. Sizin artık bir hedefiniz var. Ayda en az %10 gelirinizi tasarrufa ayırıyorsunuz. Yani siz artık rotası belli olan bir gemi gibisiniz. Biraz sabır ve istikrar sonrası hedefinize ulaşacaksınız. Ufak detayların sizi hedefinize ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Alışveriş listesi yaparak, gerçekten ihtiyaçlarınıza odaklanın.

Uzun vadeli hedefler için bankaların çeyiz hesabı, güvenli birikim hesapları ve konut hesabı gibi hesaplardan da faydalanabilirsiniz.

Çeyiz hesabı: Devlet katkısı olan uzun vadeli bir birikim hesabı. 24 yaşını doldurmamış  tüm Türk vatandaşları bu hesabı açtırabiliyor. Asgari 3 yıl vade ile Türk Lirası üzerinden açılan bu hesaba ödemelerinizi aylık veya üç aylık olarak aktarabiliyorsunuz. Yılda iki defa da isterseniz para çekme hakkınız var. Devlet katkısı oranları ise 36- 47 ay arası birikimler için %10, 48-59 ay arası birikimler için %15, 60 ay ve üzeri birikimler için %20.  Çeyiz hesabı olduğu için devlet katkısından faydalanmak için 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğinizi yapmanız gerekiyor.

Konut hesabı: Devlet katkısı olan ve uzun dönemli bir hesap türü. En az 3 yıl vade ile ve Türk Lirası üzerinden hesap açabiliyorsunuz. Aylık ve üç aylık olarak birikim yapabiliyorsunuz.

Eğitim ve emeklilik gibi farklı planlarınız varsa da tasarruflarınızı bir katılma hesabında değerlendirebilirsiniz.

SeninBankan.com.tr’de kolay bir şekilde bir hesap açmak için tıklayın...