Aracında Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Yapabilecekleriniz

02 Haziran 2020

Hayatınızın ihtiyaçlar listesi arasında bir araç sahibi olmak fazlasıyla önemli bir tutuyor. Kimisi içinse araba ya da motor satın almak bir tutku meselesi. Çoğu insan bu uğurda birikim yapıyor, attığı yatırım adımlarının kârını kendine bir araç satın alarak kullanıyor. Hayatta büyük kolaylık sağlayan ve bir o kadar da keyif sunan araba ya da motor kullanmanın bir de “duygusal” tarafı var ki o da yakıt tüketimi… Güzel duyguların düşmanı olan yakıt tüketimi konusunda tasarruf yapmak ve ev ekonomisi için küçük adımlar atmak ise aslında çok kolay! Yalnızca dikkat ve alışkanlık gerektiren bu tasarruf yöntemleri ile aracınızın yakıt tüketimini minimuma indirebilir, bu yaz aracınızla eşsiz bir tatil için şimdiden birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Ev ekonomisi için her alanda tasarruf yöntemleri uygulayan İpek ve Emir, yakıt tasarrufu için de fazlasıyla işinize yarayacak ipuçlarına araç kullanırken dikkat ediyor. Bakalım, bu ikili yakıttan nasıl tasarruf ediyor!

Aracınız da Kendiniz gibi Bakımlı Olsun

İster araba, ister motosiklet olsun; ister benzinli ister elektrikli olsun aracınızın bakımını doğru zamanda yaptırmak parçaların tam verimli çalışmasını sağlar. Emir'e göre de en önemli konu, aracın bakımlarının zamanında ve eksiksiz yaptırılmasıdır. Emir için araç bakım zamanı geldiğinde hayat durur, planlarını ona göre ayarlar. Çünkü Emir; hava filtresi, bujiler ve motor yağı gibi direkt olarak motorun işleyişiyle alakalı olan parçalarda oluşacak bir sıkıntının motorun daha zor çalışmasına sebep olacağını ve haliyle daha fazla yakıt tüketimine yol açacağını çok iyi bilir.

Tekerleklerin Havasına Dikkat!

İpek kendi bakımını hiç aksatmadığı gibi arabasının bakımına da dikkat eder. Ayrıca İpek, tekerleklerini kontrol etmeden de arabasını çalıştırmaz. Neden mi? Çünkü her lastiğin kendi özelliklerine göre sahip olması gereken basınç değerleri mevcuttur. Bu değer az olursa tekerleklerin çok daha fazla bir alanı yere temas edeceğinden yakıt tüketimi artar. Fazla olursa da araç, ilerlerken titreme yapma gibi bazı reaksiyonlar gösterebilir ve anormal herhangi bir durum motorun yakıt tüketimini artırmasına sebep olur. Tekerleklerin birisinde dahi bir sıkıntı varsa İpek, aracını doğru benzinliğe ya da bakım istasyonuna götürerek bu sorunu çözer.

Rölanti ile Durduğunuz Yerde Zarar Etmeyin

Ayrıca unutmayalım ki aracınızla rölantide bekleyerek durduğunuz yerde zarar edersiniz. Özellikle motorun ısınması için gerektiğinden fazla bekleyenler olur. Bunun için önerilen süre 30 saniyedir. Kışın ise 1 dakika. Emir, bu yüzden yolda giderken telefonuyla ilgilenmek zorunda kalırsa ve hava yastığına ihtiyaç duyacağı bir tehlike söz konusu değilse aracını bir kenara çekerek motoru kapatır. Çünkü rölantide durmaktansa motoru kapatarak beklemek yakıt tasarrufu için her zaman daha iyidir. Ayrıca Emir, her sabah yol güzergahlarını kontrol ederek trafiğin en az olduğu yolları tercih ederek yakıttan bir hayli tasarruf eder.

Doğru Vites, Doğru Yakıt Tüketimini Getirir

Yakıt tasarrufunda önemli bir konu da vitestir. Mesela uzun süre 1. viteste gitmek, yakıt tüketimini artırır. 1. vites, arabaya hareket vermek için vardır. Ayrıca bununla beraber İpek, vites değiştirirken devri yükseklere çıkarmamaya da özen gösterir. Çünkü her vitesin yakıt ve performans konusunda en verimli olduğu devirler bellidir. Siz de İpek gibi aracınızı belli devirlerde uygun vitesleri kullanarak aracınızın “benzin içmesini” engelleyebilirsiniz. İpek'in dikkat ettiği bir nokta da vitesi boşa alarak sürmek yerine uygun noktada ayağını pedaldan çekmektir! Böylece daha fazla yakıt tasarrufu ederek yakıta vereceği fazladan para ile birikim yapabilir.

Yakıt Tasarrufunda Diğer İpuçları

Şu ana kadarki maddeleri, yakıt tasarrufu için muhakkak yapmanız gerekir. Ancak hepsi bu kadar değil. Tasarruf konusunda her noktaya dikkat eden İpek ve Emir, hızlı seyrederken camlarını kapalı tutmaya özen gösterir. Böylelikle yüksek hızlarda %10’a kadar tasarruf sağlayabilirler. Ayrıca sık sık frene de basmamaya özen gösteren ikilimiz, her fren basışta depodan birkaç damla yakıtın eksilmesini önler! Ani kalkışlar yapmamaya da dikkat eden Emir ve İpek gibi siz de bu püf noktalara dikkat ederek paranızı daha verimli harcayabilir; hayalinizdeki birikim ve yatırım planlarını hayata daha hızlı geçirebilirsiniz.

Güvenli ve tasarruflu sürüşler dileklerimizle!