Altına Yatırımda Banka Mı, Kuyumcu Mu?

03 Haziran 2019

Yatırım denilince Türkiye’de aklımıza gelen ilk şey; altın. Hemen hemen hepimiz altına yatırım yapmayı seviyoruz. Kimisi ziynet eşyası olarak altını kullanıyor gibi gözükse de çoğumuz için altın bir birikim aracı.

Yatırım ve birikim için altını kullananlar genelde bunu bir birikim alışkanlığı olarak yapıyorlar. Her ay bir adet çeyrek altın, her ay birkaç gram altın ile birikim yapıyorlar.  Bunu yapmadan önce bir hedef koymanız ve bu yatırımı bilinçli olarak belli bir düzende yapmanız önemli. Tabii ki daha önemli bir şey var ki o da başlamış olmanız.

Her ay gidip altın alıp sonrasında altını yastık altında biriktirmek de bir yöntem. Fakat bu yöntemde altının kaybolması, çalınması gibi durumlar söz konusu. Yine aynı şekilde altının sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler de var. Altını kuyumcudan aldığınızda kuyumcudan kuyumcuya fiyat farkı olacaktır. Bu nedenle kuyumcu kuyumcu gezip altın fiyatları sorgulamanız gerekiyor. Bu da altını her yükseldiğinde satmaya götürmeniz, her düştüğünde satın almanız demek oluyor. Bu sırada da hem vakit hem de nakit kaybediyorsunuz. Ve altın alım satma süreci de zorlu olacak.

Çok kolay olan yöntem ise altın hesapları. İsterseniz bir banka şubesine fiziksel olarak altınlarınızı götürüp bir altın hesabı açabilirsiniz. Altın hesabı açmanın bir de yolu var. İnternetten bir altın hesabı açmak. Bunu sadece tek tıkla yapabiliyorsunuz. Bankanızın alış satış fiyatlarına bakın TL veya USD ile satın alımı yapabiliyorsunuz. Bu seçenekte altının sahte olma, çalınma veya kaybolma riski yok. Hafta içi günlerde dilediğiniz gibi altın alım satımı yapabilirsiniz.

Hem zamandan kazanmak hem de masraflardan tasarruf etmek istiyorsanız Senin Bankan’da hızlıca bir altın hesabı açabilirsiniz. 0.01 gram bile altın alabiliyorsunuz. Bunun en iyi yanlarından birisi de altın hesaplarında 100.000’e kadar devlet güvencesi var. Bu nedenlerle altınlarınızı altın hesaplarınızda biriktirmeniz sizin için daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.