Aile Üyeleriyle Birlikte Yapılabilecek Keyifli Aktiviteler

28 Nisan 2020

Koronavirüs önlemleri kapsamında evde kaldığımız bu dönemde ailece neler yapabileceğinizi mi düşünüyorsun? Hep birlikte farklı hobiler edinmek ve keyifli vakit geçirmek mi istiyorsun? O zaman İpek’in ailesiyle birkikte gün içinde evde yaptığı keyifli aktiviteler sana ilham verebilir. 

İpek tasarruf konusunda uzman bir bankacı. Aile üyeleriyle gerçekleştirdikleri birbirinden farklı aktivitelere bir bakalım:

1) Masaüstü oyunlarla hem takım olun hem de rekabete doyun

İpek ailesiyle birlikte çocuklarının ilgi alanlarına göre belirlediği masaüstü oyunları oynamaya bayılıyor. Çocuklarının karar verme, problem çözme ve analitik düşünme yeteneklerini geliştireceği oyunlarla onlara farklı beceriler öğretmeyi hedefliyor. Aile üyeleriyle birlikte bir takım çalışması şeklinde oynanabilen oyunların yanı sıra çekişme yaratan ve rekabete dayalı oyunlardan da keyif alıyorlar.

Sen de stratejik oyunlar, parti oyunları, öğretici kutu oyunları, rol yapma oyunları, minyatür oyunları gibi pek çok farklı tür arasından dikkat süresi ve ilgi alanınıza göre seçim yaparak aile üyelerinle oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsin. İdeal oyunu bulmak istiyorsan her yaş grubuna hitap edebilecek seçeneklere göz atabilirsin. Birlikte puzzle yapmanın da güzel bir alternatif olacağını düşünebilirsin.

2) Birlikte pişirin birlikte yiyin

İpek yemek pişirme işini genellikle kendisi yapıyor. Ancak, #evdekal döneminde deneyimleme şansına sahip olduğu aile üyeleriyle birlikte yemek yapma işine bayılıyor. Çocuklar malzemeleri birbirine karıştırmaktan ve süslemeden keyif alırken onlarla mutfakta birlikte geçirdiği zaman da İpek'i mutlu ediyor. Günün menüsüne karar verirken sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme mottosundan yola çıkarak ne pişireceklerine karar veriyorlar. Sen de şimdiden hazırlıklara başlayarak aile üyelerinle birlikte bir yemek programı belirleyebilirsin.

3) Bahar ile çiçeklenin

Baharın gelmesiyle birlikte açan çiçekler İpek'i pozitif kılıyor. İpek, bahçesi olmayan bir dairede yaşamasına rağmen küçük bir saksı için bile pencere kenarında veya balkonda yer olduğunu düşünüyor. Ailesiyle birlikte mutfakta ihtiyacı olabilecek maydanoz, nane, fesleğen, biberiye gibi tohumları ekerek, pişirdikleri yemeklerde de kullanıyor. Çocuklarının da bu deneyimi kendilerinin yaşamasını istiyor ve onların tohum ekmelerine yardım ediyor. 

Sen de ister bahçende ister balkonda isterse evinin bir köşesinde çocuklarınla birlikte tohum ekebilir ve bitki yetiştirebilirsin. Mevcut saksılarından çiçek çoğaltma yöntemlerini inceleyerek köklenme ve yetişme dönemini birlikte gözlemleyebilirsin. Tohum ekerken ölçüm yapmak için renkli cetveller hazırlayabilir, saksılara farklı desenler çizerek kişiselleştirebilirsin.

4) Aile Bütçesi Yapın

İpek ev ekonomisi konusunda tam bir bilirkişi olsa da aile üyelerinin de bu konuda bilgi sahibi olması için eğlenceli yöntemleri araştırıyor. Aylık bütçelerini tüm aile bireyleriyle bir arada oluşturuyor ve dijital platformlardan bütçe uygulamalarını kullanıyorlar. Finansal okuryazarlık konusunda dijital oyunlarla tasarruf, yatırım ve birikim konularını herkes için zevkli hale getiriyor. 

Sen de ailenle bütçe ve ekonomi konularını oyunlaştırabilir, bütçe uygulamalarını kullanabilir ve herkes için tasarruf hedefi belirleyebilirsin. Kumbara yapımından kendi paranızı tasarlamaya, yaratıcı geri dönüşüm çalışmalarından, hayal edip belirlediğiniz hedeflerin yer aldığı kolajlar hazırlamaya kadar pek çok farklı aktivite ile para konularını daha eğlenceli hale getirebilirsin. 

5) Film günü düzenleyin

İpek aile üyeleriyle sinema salonlarının da kapalı olduğu bugünlerde evde film günleri düzenlemeyi çok seviyor. Stresten uzak tutan komedi filmleri ailece favorileri olsa da animasyon filmlerinden de vazgeçemiyorlar. Sen de karantina günlerinde özel film günleri belirleyerek aile üyeleriyle ortak ilgi alanlarına göre seçim yapabilirsin. Ortamda eğlenceli bir hava oluşturmak için mısır patlatarak gerçek bir sinema deneyimi yaşıyormuş gibi hissettirebilirsin. Bir film sonrası klasiği olarak aile üyeleriyle yorum ve görüş alışverişini de eksik etmemelisin.